Perşembe, 21 Şubat 2019

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Kuzey Kore lideri ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 'nin başkenti Pyongyang'da Kim Jong-Un ile buluştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ziyaretinin ardından Pyongyang'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile bir araya geldi. Pompeo, üzerinden, "nükleer silahsızlanma konusundaki müzakerelerde olumlu adımlar attıklarını ve ziyaretin iyi geçtiğini" söyledi.

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a yaptığı diplomatik ziyaretten memnuniyetini dile getiren Pompeo, hesabı üzerinden fotoğraf paylaşarak, “Başkan Kim ile görüşmek için geldiğim Pyongyang ziyareti iyi geçti. Singapur Zirvesinde varılan anlaşmalarda ilerlemeye devam ediyoruz. Beni ve ekibimi ağırladığınız için minnettarız.” yorumunda bulundu.

“Bir önceki ziyaretten daha iyi geçti”

Pompeo’nun diplomatik heyetinde bulunan Amerikalı bir yetkili, Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Pazar günü gerçekleştirdiği ziyaretinin bir öncekinden daha iyi geçtiğini söyledi. Yetkili ayrıca, ikili ilişkilerde olumlu adımların atılmasının yanı sıra bunun uzun bir süreç olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore ziyaretinden memnun ayrılan Pompeo, Pyongyang ziyaretinden sonra Güney Kore'nin başkenti 'a geçti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cumartesi günü Tokyo'da Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile görüşmüştü. Japonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pompeo ve Abe'nin, Kuzey Kore nükleer silahlardan vazgeçene kadar () yaptırımlarının uygulanması gerektiği konusunda hemfikir oldukları belirtilmişti.

ile Kim, 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile ikinci bir zirvenin yakında yapılacağını söylemişti.

Ancak ilerleyen haftalarda iki ülke arasındaki diplomasi havası bozulmaya başlamış, ABD tarafı, Kuzey Kore'yi nükleer programından vazgeçmemekle suçlamıştı.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.