Çarşamba, 24 Nisan 2019

AB İran Yaptırımlarını Takasla Aşacak

’nin İran’a yönelik yaptırımları 4 Kasım’da devreye giriyor. AB, Avrupalı şirketlerin yaptırımlara takılmaması için bir mekanizma geliştirdi. Takasa dayalı mekanizma aynı tarihte yürürlükte olacak.

(AB), ’nin (ABD) 4 Kasım’da İran’a karşı uygulamaya başlayacağı yeni yaptırım rejimine takılmamak için ödemeleri kolaylaştırıcı bir mekanizma geliştirdiğini açıkladı.

Reuters haber ajansına konuşan üç AB diplomatı, kurulan mekanizmanın yasal çerçevesinin, ABD yaptırımlarının devreye gireceği gün olan 4 Kasım’da sembolik olarak yürürlükte olacağını, ancak işlerliğini önümüzdeki yıl başlarında kazanacağını açıkladı.

AB’nin kurduğu “özel amaçlı kurum” (special purpose vehicle – SPV), Washington’ın İran’la ticaret yapan bankaları hedef almasını önleyecek şekilde tasarlandı. Buna göre AB’nin kurduğu bir çeşit takas (barter) yöntemi ile İran’dan satın alınacak petrolün ödemesi, ABD’nin finans sistemi tarafından saptanmadan, AB’den sunulacak ürün ve hizmetlerle yapılacak.

Reuters’a konuşan diplomat “SPV’yi 4 Kasım’dan önce yürürlüğe koymaya çalışıyoruz ve bunu başarabileceğimizi düşünüyoruz” ifadesini kullandı ve “Ancak yürürlüğe derhal girmeyecek. Aylarca sürecek bir zaman almasını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu. BM’nin İnsan Hakları Yüksek …

Hollanda’nın Yarısından Fazlası Ateist

Hollanda’da istatistik bürosunun yayınladığı rapora göre kendisini ateist olarak tanımlayanların sayısı yüzde 50’yi geçti. Hollanda’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.