AB İran Yaptırımlarını Takasla Aşacak

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları 4 Kasım’da devreye giriyor. AB, Avrupalı şirketlerin yaptırımlara takılmaması için bir mekanizma geliştirdi. Takasa dayalı mekanizma aynı tarihte yürürlükte olacak.

Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 4 Kasım’da İran’a karşı uygulamaya başlayacağı yeni yaptırım rejimine takılmamak için ödemeleri kolaylaştırıcı bir mekanizma geliştirdiğini açıkladı.

Reuters haber ajansına konuşan üç AB diplomatı, kurulan mekanizmanın yasal çerçevesinin, ABD yaptırımlarının devreye gireceği gün olan 4 Kasım’da sembolik olarak yürürlükte olacağını, ancak işlerliğini önümüzdeki yıl başlarında kazanacağını açıkladı.

AB’nin kurduğu “özel amaçlı kurum” (special purpose vehicle – SPV), Washington’ın İran’la ticaret yapan bankaları hedef almasını önleyecek şekilde tasarlandı. Buna göre AB’nin kurduğu bir çeşit takas (barter) yöntemi ile İran’dan satın alınacak petrolün ödemesi, ABD’nin finans sistemi tarafından saptanmadan, AB’den sunulacak ürün ve hizmetlerle yapılacak.

Reuters’a konuşan diplomat “SPV’yi 4 Kasım’dan önce yürürlüğe koymaya çalışıyoruz ve bunu başarabileceğimizi düşünüyoruz” ifadesini kullandı ve “Ancak yürürlüğe derhal girmeyecek. Aylarca sürecek bir zaman almasını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.