Çarşamba, 24 Nisan 2019

“500 bin Suriyeli evine geri döndü”

, 2017’nin başından beri ’deki evlerine geri dönenlerin sayısının yarım milyona yaklaştığını açıkladı.

Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) cuma günü yaptığı açıklamada yarım milyona yakın yerinden edilmiş Suriyelinin hem yurt dışından hem de yurt içinden kendi evlerine döndüğünü açıkladı.

UNHCR sözcüsü Andrej Mahecic tarafından yapılan açıklamada, "2017'de Suriye’ye ve Suriye içinde gönüllü olarak yapılan geri dönüşlerde kayda değer bir artış oldu” denildi.

Ocak ayından itibaren Suriye içerisinde yerlerinden edilmiş 440 bin kişinin özellikle , , ve Şam'daki evlerine döndüğünü belirten UNHCR sözcüsü Andrej Mahecic, buna ek olarak aynı süre içerisinde 31 bin civarında mültecinin de komşu ülkelerden Suriye'deki evlerine döndüğünü aktardı.

Bu rakamla birlikte 2015 yılından bu yana Suriye'ye geri dönen mülteci sayısı 260 bin oldu.

Mahecic evlerine dönen kişilerin, komşu ülkelere göç etmiş toplam beş milyon ile kıyaslandığında çok küçük bir rakam olduğunu da sözlerine ekledi.

Mahecic, Suriyelilerin evlerine geri dönme nedenlerinin "aile bireylerini arama ve mülklerini kontrol etme” olduğunu söyledi.

Güvenli geri dönüş için koşullar henüz hazır değil

Ancak Mahecic geri dönüşlerin Suriye'deki koşulların iyileştiğine dair bir gösterge olmadığına da dikkat çekti.

DW'nin aktardığına göre sözcü, "UNHCR, mültecilerin Suriye'ye güvenli ve itibarlı bir şekilde dönmeleri için koşulların henüz yerinde olmadığına inanıyor” dedi.

Geri dönülen yerlerdeki güvenlik durumunun ne kadar sürdürülebilir olduğunun henüz belirsiz olduğunu belirten Mahecic, gönüllü ve güvenli geri dönüşlerin olması için ülkede hâlihazırda çok büyük riskler olduğunu belirtti.

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

“İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki Boyut”

Özgür-Der Amasya Temsilciliği tarafından, Eğitimci-Yazar Şefik Sevim'in konuşmacı olarak katıldığı “İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki …

Esed Duma’da yine klorla saldırdı

Doğu Guta’da bulunan Duma’da bugün sabah saatlerinde Esed rejimi 6 adet klorlu roket saldırısı gerçektirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.