350 milyar dolarlık dev anlaşma: ABD, Suudi Arabistan’a hangi silahları teslim edecek?

ABD'nin Suudi Arabistan'la imzaladığı askeri anlaşma kapsamında teslim edeceği envanter arasında füze sistemi, gemi ve savaş uçağı da bulunuyor.

ABD'nin Suudi Arabistan'la imzaladığı askeri anlaşma kapsamında bu ülkeye Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD), savaş uçağı, gemi, muharebe aracı ve 100 bin mühimmat sevk edeceği öne sürüldü.
Sputnik'in ABD merkezli Defense News'e dayandırdığı haberde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan ziyaretinde Riyad yönetimiyle imzaladığı 110 milyar dolarlık silah anlaşmasının detaylarına yer verildi.

'THAAD'LAR 2023-2026 YILLARINDA GÖNDERİLECEK'

Beyaz Saray kaynaklı belgeye göre ABD, 2023-2026 yılları arasında 13.5 milyar dolar karşılığında Riyad'a 7 THAAD bataryası gönderecek. Riyad'a 5 milyar dolar bedelle 5 farklı türde akıllı mühimmat satacak olan ABD, bu ülkedeki Patriot savunma sistemlerini de 7 milyar dolar karşılığında modernize edecek.

'UÇAK VE GEMİLER İÇİN 22 MİLYAR DOLAR AYRILACAK'

Yaklaşık 16 milyar doları Lockheed Martin KC-130, Lockheed C-130 Hercules, F-15 tipi uçaklara ayıracak olan Suudi Arabistan, yine Lockheed Martin tarafından imal edilecek 6 gemi için de 6 milyar dolar ödeyecek.

'ASKERİ YAZILIM İÇİN 18 MİLYAR DOLAR ÖDENECEK'
Ayrıca anlaşma kapsamında askeri araçların yenilenmesi için yaklaşık 2 milyar dolar, yaklaşık 200 yeni askeri araç içinde 1 milyar doların üzerinde ödeme yapılacak.

Riyad yönetimi, C4i adlı askeri yazılım içinse 18 milyar dolar kaynak ayıracak.

Beyaz Saray, Trump'ın ziyareti sırasında Suudi Arabistan ile 350 milyar dolarlık bir askeri anlaşma paketinin imzalandığını, 10 yıl süreli bu paketin 110 milyar dolarlık kısmının hemen yürürlüğe gireceğini açıklamıştı.

İslami Bülten / Haber Merkezi