Çarşamba, 17 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

“Yardım kuruluşları cinsel istismarın suç ortağı”

İngiltere Parlamentosu Kalkınma Komisyonu'nun yardım kuruluşlarının faaliyet gösterdikleri bölgelerdeki cinsel istismar skandallarıyla ilgili rapor yayınladı.

İngiltere Parlamentosu Kalkınma Komisyonu'nun yardım kuruluşlarının faaliyet gösterdikleri bölgelerdeki cinsel istismar skandallarıyla ilgili raporunda ''Uzun yıllardır cinsel istismar salgını yaşanırken yardım sektörünün çalışanlarına göz yumması suça ortak olma düzeyine gelmiştir'' denildi.

İngiltere Parlamentosu Kalkınma Komisyonu, yardım kuruluşlarının faaliyet gösterdikleri bölgelerdeki cinsel istismar skandallarıyla ilgili raporunu yayımladı. Raporda, yardım kuruluşlarının, çalışanlarının sorumlu olduğu skandalların farkında oldukları, ama bunu engellemek için çaba sarf etmedikleri belirtildi:

"Yardım sektörü kendi çalışanlarının cinsel istismar ve suistimallerinin uzun yıllardır farkındaydı, ama sorunu kontrol altına almakta ve çözmekte başarısız oldu. Uzun yıllardır cinsel istismar salgını yaşanırken yardım sektörünün gösterdiği rahatlık ve gevşeklik suça ortak olma düzeyine gelmiştir.''

Komisyon Başkanı Stephen Twigg, yardım kuruluşlarının tepki çekmemek için çalışanlarının cinsel istismar vakalarını örtbas ettiklerini söyleyip "Mağdurları değil de kendi itibarlarını koruma kaygısındalar" dedi.

'Yardım sektöründe cinsel istismar ve suistimal' başlıklı raporda, yardım çalışanlarının ihtiyaç maddeleri temin etme karşılığı cinsel istismarda bulunmasının çok yaygın olduğu vurgulanırken, 18 yaşından küçük çocukların tümüyle savunmasız olduğu, her türlü kandırılmaya ve cinsel saldırıya açık durumda oldukları ve yardım çalışanlarının bu durumdan istifade ettiklerine dikkat çekildi.

Yerel halka yönelik cinsel istismarın herkesçe bilinen bir sır olduğu, bu vakaların engellenebilmesi için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Yardım kuruluşlarının kadrolarının toplu başarısızlık sergilediği ve ancak cinsel istismar krize dönüştükten sonra harekete geçtiğinin altı çizildi.

Raporu 'küçük ama sorunun çözümüne yönelik ilk adım' diye niteleyen Twigg, "İlgili yetkililere uyarıda buluyoruz. Her ne kadar aşılamaz gibi görünse de çözümler bulunmalı. Bu felaketle yüzleşilmeli" dedi.

Şubat ayında The Times gazetesi İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın üst düzey yetkililerinin 2010 yılındaki Haiti depreminden sonra mağdurlarla karşılığı cinsel ilişkiye girdiklerini ortaya çıkarmıştı.

İngiliz parlamentosunun raporunun ardından Oxfam Mütevelli Heyeti Başkanı Caroline Thomson, raporu okurken büyük acı çektiğini, Haiti'de yardıma muhtaç kadınları korumakta başarısız olmalarından derin üzüntü duyduğunu dile getirip "2011'den bu yana ilerleme kaydettik, ancak daha atılacak adımlar olduğunu kabul ediyoruz" dedi.

Oxfam'ın yanısıra diğer yardım kuruluşlarında da benzer suistimaller yaşandığı ortaya çıktı.

The Mail on Sunday gazetesi, 2015 yılında, 'Save the Children' adlı yardım kuruluşunun baş stratejisti Brendan Cox'un 'kadın çalışanlara yönelik uygunsuz davranışlarda bulunduğunu' yazmış, Cox iddiaları reddetse de görevi bırakmıştı.

Eşi olan ve Brexit sürecinde öldürülen milletvekili Jo Cox anısına açtığı iki yardım kuruluşundaki görevlerinden de ayrılan Brendan Cox, daha sonra Save The Children'da çalışırken bazı hataları olduğunu itiraf etmişti.

Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Başkanı Yardımcısı Justin Forsyth, daha önce başında bulunduğu Save The Children'da 'kadınlara uygunsuz davranışlarda bulunduğu' suçlamalarını kabul edip, UNICEF'te 2 yıldır sürdürdüğü görevinden şubatta istifa etmişti.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) de, şubat ayında, 3 yılda 21 çalışanının cinsel istismar suçlaması nedeniyle işten atıldıklarını veya istifa etmek zorunda kaldıklarını duyurmuştu.

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt, Komisyon'un cinsel istismar raporuyla ilgili "Yardım sektörü güç dengesizliğini, farklı kültürleri ve cinsel istismara yol açan davranışları ve suiistimalleri tam olarak dikkate almadığı sürece bu konuyu gündemden düşürmeyeceğiz" dedi.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Rusya Türkiye’nin İdlib çalışmalarından memnun

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, mutabakatın işlediğini ve Türkiye'nin İdlib çalışmalarından memnun olduklarını açıkladı. Suriye'nin İdlib …

Çavuşoğlu: Bir kişi yüzünden ABD ile müttefikliğimiz şekillenmez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği mülakatta 'Türkiye ile ABD ilişkileri biraz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.