Cuma, 17 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Ülkesine Karşı Düşman Saflarında Savaştıktan Sonra Şimdi Başbakan Adayı

Irak 12 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlere hazırlanıyor. işgalinin ardından hazırlanan anayasaya göre Başbakanlık koltuğu ancak bir Şii siyasetçiye ait olabilir.

Başbakanlık yarışının en güçlü adayları Haydar El Abadi, Nuri El ve Hadi El Amiri.

Şimdiki Başbakan Haydar El Abadi, sert mezhepçi politikalarıyla hatırlanan Nuri El Maliki’ye göre daha şanslı görülürken seçim yarışının en tartışmalı ismi ise Hadi El Amiri.

Irak Başbakanlığı için aday olan Hadi El Amiri, 1980 ve 1988 yılları arasında devam eden Irak İran savaşında kendi ülkesine doğru silah doğrultan bir askeri komutan olarak kayıtlı.

ABD işgaliyle Irak’ın teslim edildiği Şii politikacıların geneli benzer bir sicile sahip.

ABD öncülüğündeki güçlerinin Irak, , ve Suriye işgalleriyle ’yu Sünnilerden arındırma politikası yürüttüğü değerlendiriliyor.

İran’ın önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, halka açık bir konuşmasında İran’ın Afganistan ve Irak işgallerinde ABD’ye yardım ettiğini itiraf etmişti.

Iraklı Şiilerin dini lideri Ali Sistani de Irak’ı eden Amerikan askerlerine karşı savaşmanın haram olduğu yönünde fetva yayınlamıştı.

Iraklı Kürtler ve Şiiler, 8 yıllık savaşta kendi ülkelerine karşı İran’ın yanında yer alarak savaşmıştı. Irak’ın ezici üstünlüğüyle başlayan savaş, ülkesinin karşısında yer alan Kürt ve Şiilerin İran’a desteğiyle kazananı olmadan sonuçlandı.

Irak’ta başbakanlığa adaya Hadi El Amiri’nin kendi ülkesi Irak’a karşı savaştığını gösteren fotoğraflar aracılığıyla paylaşıldı:

____________________

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrail Gazze’ye Saldırı Başlattı

İsrail ordusu, Gazze’ye savaş uçakları, tank ve toplarla düzenlediği saldırının devam ettiğini duyurdu. İsrail ordu …

IŞİD: Düzinelerce Rejim Askeri Ve Milis Öldürdük

Deir Ez Zur’un batı kırsalında bir bombalı araç saldırısı düzenlendiği bildirildi. IŞİD medya kaynakları, savaşçılarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.