Salı, 16 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

‘Türk İstihbaratı, Suriye’deki Her Bir Savaşçının Fotoğraflı Dosyasını İstedi’

savaşında yaşanan gelişmeleri aktaran bir yayın kuruluşu, Özgür Ordusundan bir kaynağa dayandırdığı haberinde ’nin İdlib’te faaliyet gösteren gruplar hakkında bilgi topladığı kaydedildi.

Türk İstihbarat Servisinin İdlib’teki gruplarda yer alan bireylerin kişisel bilgilerini, hangi silahlara sahip olduklarını ve mühimmatlarının miktarını bildirmelerini istediği belirtildi.

Türklerin gruplara gönderdiği talimatta her bir askerin fotoğrafının bulunduğu, ad ve soyadının ve de diğer kişisel bilgilerinin yer aldığı ve grupların sahip olduğu tüm silahların dökümünü içeren bir rapor hazırlanması istendi.

Kaynağa göre Türk İstihbaratının talimatı yalnızca belirli grupları kapsamıyor Heyet Tahrir Eş Şam HTŞ’nin de aralarında bulunduğu tüm grupları içine alıyor.

İdlib’in gündeminde Türkiye ve ’nın vardığı Soçi mutabakatı var. ile tarafından varılan mutabakata göre İdlib’ten bir bölge grupların çekilmesiyle silahsızlaştırılacak.

Gruplar, Ekim ayının ortası gelmeden önce ağır silahlarını belirlenen tampon bölgeden çekme kararı aldı. HTŞ ve diğer bazı gruplar ise çekilmeyi reddediyor.

ÖSO’lu söz konusu kaynak, Türkiye’nin İdlib’te Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarıyla ve ’de yaptıklarının bir benzerini gerçekleştirmeyi planlıyor.

Kaynak, Türk İstihbaratının fotoğraflı rapor istemesindeki asıl nedenin gruplar hakkındaki gerçeği yansıtmayan rakamların düzeltilmesi ve grupları Milli altında birleştirirken envantere ilişkin doğru bilgiye sahip olmak olduğunu söyledi.

Türkiye geçtiğimiz Şubat ayından bu yana İdlib’teki ÖSO gruplarını finanse ederek Milli Ordu altında birleşmelerini sağladı.

HTŞ ve Milli Ordu, İdlib’teki ana iki grup olarak varlık gösteriyor.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

El Halil’de Yasadışı Yeni Bir Yahudi Mahallesi Kuruluyor

Filistin Yönetimi, İsrail’in kalbinde yer alan ve Filistin halkına karşı savaş ilanı olarak görülen yasadışı …

Suriyeli İlim Adamından Kudüs, Türkistan Ve Rohingya İçin Çağrı

Suriye’nin tanınan ilim adamlarından Abdurrezzak El Mehdi, Kudüs davasına sahip çıkma çağrısında bulundu. El Mehdi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.