Salı, 18 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Türk Bilim Adamı: Oruç Kök Hücrelerin Yenilenmesini Hızlandırıyor

’de Türk bilim adamı Doç. Dr. Ömer Yılmaz’ın yürüttüğü 3 Mayıs’ta Cell Steem Cell dergisinde yayımlanan bir araştırma, oruç tutmanın bağırsak kök hücrelerinin yenilenme fonksiyonunu artırdığını ortaya çıkardı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı (MIT) “Koch Bütünleştirici Araştırma Enstitüsü”nde (Koch Institute for Integrative Cancer Research) kendi adına laboratuvarı olan Türk akademisyen Doç Dr. Ömer Yılmaz’ın, Whitehead Biyomedikal Araştırma Enstitüsü ve Koch Enstitüsü’nden Prof. Dr. David Sabatini’nin de kendisine yardımcı olduğu araştırmada, oruç tutmanın bağırsak kök hücrelerinin yenilenme fonksiyonunu artırdığını tespit etti.

24 saat aç kalan farelerde hücrelerin, glikoz yerine yağ asitlerini parçalamaya başladığı bunun da kök hücrelerin yenilenmesine yardım ettiği saptayan Doç. Dr. Yılmaz’ın araştırması, aç kalan farelerin aç kalmayanlara göre kök hücrelerinin iki kat daha fazla yenilenme kapasitesine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma sonucunda yaşlanmayla ilişkili kök hücre fonksiyonu kaybının 24 saatlik oruç sayesinde tersine çevrilebileceği tespit edildi.

Türk bilim adamı Doç. Dr. Yılmaz, araştırmayla ilgili yaptığı açıklamada, yürüttükleri araştırmayla oruç tutmanın bağırsaklarda kök hücrelerin yenilenme kapasitesini önemli ölçüde artırdığını gördüklerini belirtti.

Doç Dr. Yılmaz’ın araştırmasına yardımcı olan Prof. Dr. Sabatini de açıklamasında, çalışmanın oruç tutmanın karbonhidratlardan yağa kadar bağırsak kök hücrelerinde metabolik bir geçişi tetiklediğine dair kanıt sağladığını söyleyerek bu hücrelerin yağ asidi oksidasyonuna geçmesiyle fonksiyonlarını önemli ölçüde artırdığını kaydetti.

Araştırmayla ilgili görüş bildiren Utah Tıp Fakültesi’nde biyokimya profesörü olan Jared Rutter bulguları “ilginç ve etkileyici” olarak nitelendirdi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

ABD Yeni Bir Ekonomik Krizin Arifesinde Mi?

ABD’nin en büyük dördüncü yatırım bankası olan Lehman Brothers’in iflasının üzerinden tam 10 yıl geçti. …

4 Kasım’dan Sonra İran İle Ticarete Devam Eden Ülkeler Takipte

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yaptığı açıklamada, ABD’nin 4 Kasım’dan sonra İran ile ticarete devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.