Pazartesi, 24 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Trump’tan NATO Üyelerine Yüzde 4 Uyarısı

Başkanı Donald , ülkelerinin savunma harcamalarını gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde dördüne çıkararak, grubun yüzde iki hedefinden daha yüksek olması gerektiğini söyledi.

Yetkili, Trump’ın sözlerinin resmi bir teklif olmadığını belirterek, 29 üyeli askeri ittifakın liderlerini savunma konusundaki çabalarını artırmaları yönünde çağrıda bulunduğunu söyledi.

ABD Başkanı, Ocak 2017’de başkan olduktan sonra NATO müttefiklerini açıkça eleştirdi. Brüksel’de düzenlenen zirveden sonra Trump, NATO’nun finansmanı hakkında bir tweet attı.

Trump, defalarca ABD’nin haksız bir yük taşıdığını, zira diğer NATO ülkelerinden çok daha fazla GSYİH’sını savunma üzerinde harcadığını söyledi.

Zirvede konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg daha önce, üye ülkelerin önümüzdeki yıllarda savunma konusunda daha fazla harcama yapmayı kabul ettiklerini söyledi.

Stoltenberg basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Tüm müttefikler savunma harcamalarını artırıyorlar. Bu yıl NATO ülkelerinin en az sekizi GSYİH’nın en az yüzde 2’sini savunma konusuna ayırmayı taahhüt ettiler ve müttefiklerimizin çoğunluğunun bunu 2024 yılında yapmaları planlandı” dedi.

“Yüzyılın dörtte biri için pek çok ülke savunma bütçelerinden milyarlar harcıyor. Şimdi milyarlar ekliyorlar” diye ekledi.

NATO tarafından sağlanan 2016 rakamlarına dayanarak, sadece ABD, , İngiltere, ve , GSYİH’nın en az yüzde 2’sini savunma ile ilgili konularda harcıyor.

Stoltenberg, önümüzdeki yıllarda finansal yükün daha eşit olarak bölüneceğini söyledi.

Genel Sekreter, toplamda NATO’nun bu yıl 2024 yılına kadar 266 milyar dolar daha alacağını söyledi.

Ancak Stoltenberg’in NATO üye ülkelerinin askeri kaynak sağladığını güvence altına alması Trump’ı etkilemiş gibi görünmüyor.

, döneminden kalan bir ülke olarak NATO’yla uzun zamandır arası … Her zaman onu, ABD’nin emperyalist bir projesi olarak gördüler.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Volkswagen, İran’daki İşlerini Sona Erdirecek

Bloomberg News’in haberine göre, Volkswagen ABD’nin nükleer anlaşmayı bozmasının ardından İran’daki neredeyse tüm işlerini sona …

İngiliz Vatandaşlardan IŞİD Tarzı Saldırı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Camiye gelerek İslam Dinine hakaret eden biri kadın dört kişi, Cami cemaatiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.