Cumartesi, 22 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Trump’ın Stratejisi Çöktü, Taliban Kazanıyor


'ın ’daki son operasyonları yönetiminin Afganistan stratejisindeki başarısızlığı yeniden gündeme getirdi..

International muhabiri Nick Paton Walsh, ve Afgan güçlerinin zorlu savaşta başarı elde edemeyeceğini belirterek, "'ın Afganistan stratejisi çöktü, Taliban kazanıyor" ifadelerini kullandı.

Afganistan'da Taliban'ın yoğun saldırılar başlattığı Gazne kentinde, Afgan güvenlik güçleri ağır kayıplar verdi. Taliban'ın saldırıları sonrası, ABD'nin 17 yıllık Afganistan işgali ve Trump'ın başarısız stratejisi yeniden gündeme getirildi.CNN International'da bir analiz kaleme alan Nick Paton Walsh, Afganistan'da askeri olarak zafer ışığının olmadığını belirterek "ABD ve NATO müttefikleri yaklaşık 10 yıl önce asker sevk etme yoluna gitti. Bu bir daha olmadı. Çok sayıda kayıp veren Afgan güvenlik güçleri ise kaybedilen toprakları kazanmada başarısız oldu. Burada görülmesi gereken, Afganistan'da askeri zafer belirtisinin olmadığıdır. İsyan, metastasis (hastalığın vücudun diğer bölgelerine yayılması) gibi yayılıyor ve Afgan hükümetinin meşruiyetini baltalıyor" ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray'ın müzakere yolunu tercih etmesini olumlu olduğunu belirten Walsh, "ABD ve müttefikleri müzakerelerde 'zafer' olmayacağı konusunda samimi olmalılar. Taliban, Batı'nın yorgun olduğunu çok iyi biliyor" vurgusunu yaptı.

ABD, Afganistan'da 17 yıl süren işgali sonlandırmak için Taliban ile doğrudan müzakere etmeye hazır olduklarını açıklamıştı.ABD'li General John Nicholson, "Dışişleri Bakanımız Sayın Mike Pompeo, ABD'nin Taliban ile görüşmeye ve uluslararası güçlerin rolünü müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi" ifadelerini kullanmıştı.
Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit, işgalciler ve onların içerideki kuklalarına karşı, savaşçılarının ülke genelinde operasyonlarına devam edeceğini söylediği ve tüm yabancı askeri unsurların Afganistan'ı terk etmediği müddetçe mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi..
Kaynak : ISLAH HABER

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Malezya Başbakanı: Eşcinselliği Veya LGBTİ Haklarını Kabul Edemeyiz

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, cuma günü yaptığı açıklamada Malezya'nın eşcinsel evliliği veya LGBTİ haklarını kabul …

Bakan Gül: Türkiye’deki sıkıntılar psikolojik

Bakan Gül: Türkiye'deki sıkıntılar psikolojikADALET Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'deki ekonomik sorunların birlikte çözüleceğini belirterek, "Türkiye'de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.