Cuma, 17 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

‘Terörist-Sionist Rejim’, Kendisine Karşı Çıkanlara, ‘Terörist’ Derken…

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİLE-posta: Yazarın Tüm Yazıları >

Diplomasi ve uluslararası hukuk, sadece güce göre şekillenmektedir.

Diplomaside, birileri bir mücadeleyi, ‘terör eylemi’, bir diğeri ise aynı mücadeleyi ‘özgürlük savaşı’ olarak niteleyebilmektedir. Bu acı gerçek, sionist haydutlar çetesi olan İsrail rejiminin son katliâmında bir kez daha görüldü.

Bunların unutulmaması ve tarihe not düşmek için tekrarında fayda var.

*

USA emperyalizminin () Daimi Temsilcisi, –hırçın ve militan bir eylemci kız tavırlı- Nikki Haley’in, Gazze sınırında 14 Mayıs günü öldürülenler için, asıl suçlunun, ’şiddeti yıllardır kışkırttığını’ ve ’İsrail güvenlik güçlerine ve altyapısına karşı saldırı başlattığını’ iddia ettiği HAMAS’ı gösterip, ‘Aramızda kim, sınırlarında bu tür bir eylem yaşanmasını kabul ederdi? ‘ demesi ve ‘USA’nın büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının barış sürecine katkı sağlayacağını’ öne sürmesi,İsrail'in yine de ‘itidal gösterdiğini’ öne sürmesi, bu diplomatik zorbalığın üzerine tüy dikmek oldu..

Hiçbir diplomatik sınır ve nezaket kuralı tanımaksızın yeni bir zorbalık ve gücetaparlık sembolü oluşturan USA emperyalizminin şefi , o binlerin üzerine ölüm yağdırılırken, ‘Bugün, İsrail için büyük gün!’ diye video mesaj gönderiyor; kızı ve Yahudi damadı ise, İsrail rejiminin liderleriyle birlikte çılgın kahkahalar atıyorlardı.

Her cinayetine böylesi destek bulan sionist İsrail rejimi niye daha bir barbarlaşmasın?

*

Rusya ise, her zaman olduğu gibi, ile direkt olarak karşı karşıya gelmemek için, manevra yapabileceği veya geri adım atacağı şekilde açıklamalar yapıyordu. Esasen, Putin de İsrail’in varlığına tehdit teşkil eden hiçbir oluşuma izin vermeyeceklerini defalarca bizzat açıklamıyor muydu?

Çin'in de, itidal çağrısında bulunuyordu.

İngiltere de, Filistinlilerin hakkını saygıyla karşıladıklarını, ancak gösterilerin ‘radikal unsurlar tarafından istismar edilmesinden’ endişe duyduklarını açıklıyordu.

Almanya Başbakanı Angela de, Netenyahu ile tlf. görüşmesinden sonra, İngiltere’ye benzer şekilde, ‘İsrail'in güvenlik endişelerini anlayışla karşıladığını, göstericilerin bölgedeki huzuru karıştırdığını, barışçı hakkının huzursuzluk yaratmak amacıyla kötüye kullanılmaması gerektiğini’ söylüyordu.

da, ‘Gazze'de yaşananlar bölgede sadece radikal ve potansiyel terör örgütlerini güçlendiriyor.’ ifadelerini kullanıyordu.

*

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, HAMAS, terör örgütü değil, vatanını işgal eden bir güce karşı savunan bir direniş hareketidir ve Filistinliler de terörist değildir’ diyor; buna Netenyahu,Erdoğan HAMAS'ın en büyük destekçilerinden biridir, bize ahlâk vaazı vermesin’ diye karşılık veriyor, buna karşı Erdoğan da, cevaben, ‘Netenyahu’nun, ellerinde Filistinlilerin kanı var ve Türkiye'ye saldırarak suçlarını örtemez. İnsanlık konusunda ders istiyorsa.. On Emr’i okusun..’ diyordu.

*

Yahudi yazar Gideon Levy ise, ‘gösterilerin asıl sebebinin İsrail'in 2006'dan bu yana Gazze'ye uyguladığı abluka olduğunu ve 'Gazze’de bir kafeste yaşayan insanlarla karşı karşıyayız. Bu insanların içinde bulundukları bu kafesten çıkmak istemelerinden daha meşru ne olabilir?’ diyor; Gazze Şeridi'nde abluka altında yaşayan Filistinlilerin düzenlediği gösterilerin ‘meşru hakları’ olduğunu’ belirterek, İsrail’in göstericilere ateş etme hakkının olmadığını’ ve katliâm karşısında kamuoyundaki tepkisizliğin kendisini şok ettiğini’ ifade ediyordu.
*

Evet, tablo bu.. Bu tablo karşısında, bazı çevrelerde yıllarca öncesinden beri, ‘Mâdem ki, İsrail rejimine karşı koyma güçleri yok, Filistin’liler itiraz ve isyan etmeden yaşamaya baksınlar..’ diyerek, özgürlük mücadelesi ile terör arasındaki farkı göremeyip, teslimiyetçi, sefil bir hayatı tavsiye etmekteler.. Allah’dan gayri hiçbir güç önünde eğilmemeyi ‘lâilâheillallah’ ibaresiyle bir ‘özgürlük manifestosu’ halinde dünyaya ilan eden Müslümanlar, köle olarak yaşamayı asla kabullenmeyeceklerini, zillet içinde yaşamaktansa, izzet içinde ölmeyi tercih ettiklerini, bütün tarih dönemleri boyunca olduğu gibi bundan sonra da göstereceklerdir.

*

Star

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Endonezya depreminde ölü sayısı 460 oldu

Endonezya'da pazar günü meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 460'a çıktığı bildirildi. Ulusal Afet …

ABD’den Türkiye’ye yeni yaptırım uyarısı

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin Papaz Brunson'ın bırakılmaması halinde 'Türkiye'ye yönelik yapılması planlanan daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.