Pazar, 23 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Tarihte Bugün: 11 Eylül Saldırılarının 17. Yıldönümü

Tarihte bugün,

saldırılarının 17. yıldönümü.

’nin siyasi, askeri ve ticari merkezlerini hedef alan saldırıların üzerinden geçen 17 yıllık sürecin uluslararası toplumdaki dengelerin yanı sıra haritaların da değişmesiyle devam ettiği gözleniyor.

Uluslararası Güvenlik ve Siyasetin miladı olarak kabul edilen 11 Eylül saldırılarının 17. Yıldönümünde Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin ve işgallerinin ardından Müslüman toplumlar için de ‘uyanış’ veya ‘yeniden dirilme’ adımlarının öne çıktığı kabul edilebilir.

Yalnızca Afganistan’da en az 1 trilyon dolar harcadığı rapor edilen ABD’nin Irak savaşıyla beraber yaptığı askeri masrafların 2 trilyon doların üstünde olduğu biliniyor.

11 Eylül saldırılarının ardından sadece ABD borsalarında 1.5 trilyon dolarlık kayıp yaşanırken enkazın temizlenmesinin bile Washington Yönetimine 1 milyar dolara mal olduğu kaydedildi.

11 Eylül Saldırıları ikiz kulelerin yıkılışıyla simgeleşse de ABD için asıl hezimetin ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının yer aldığı Pentagonun vurulması olduğu düşünülebilir.

Bazı komplo teoricilerinin 11 Eylül’ü ünlü Microsoft Word Programında farklı karakterlerle özdeşleştirmeyi mümkün görmesi, mevcut yeni sistemin realitesiyle örtüşmez iken 11 Eylül tarihinin ABD için yeni bir ’13. Cuma’ olduğu söylenebilir.

’ye bağlı Libyalı cihat yanlılarının 2012 yılında günü ABD’nin Bingazi Büyükelçiliğine düzenlediği , Amerikalılar için yeni bir ’11 Eylül Sendromu’ oluşturdu.

Saldırıda ABD’nin Büyükelçisinin yanı sıra ABD Dış Servis Bilgi Yönetimi Yetkilisi ve iki çalışanı ölürken 10 üyesi de yaralanmıştı.

’nın 2007 yılında ‘tüm bombaların babası’ adlı konvansiyonel silahını denemesi de ‘bombaların anası’ MOAB sahibi ABD için yeni bir yenilgi anlamı taşıyor.

2012 de ABD için yine kötü bir haberle gelmişti. Kredi derecelendirme kurumu Moody’s, ABD’li milletvekillerinin iyi bir uzun dönemli borç-indirimi planı yapmamaları halinde ABD’nin AAA olan kredi notunun düşebileceğini belirtti.

ABD’yi vuran tarihin en büyük kasırgası İrma, 10 Eylül 2017’de Florida’ya erişse de ABD’deki etkisi ’de görüldü.

ABD için bir alın yazısına dönüştüğü savunulan ’ün yıldönümlerinde Afganistan’da kayda geçmeyen birçok saldırının yine ABD hedeflerini vurduğu biliniyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

ABD, YPG’yi Terör Listesinden Çıkardı

ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü YPG militan grubunu 19 Eylül’de yayımlanan 2017 Ülke Terörizm Raporundan …

İbadetlerini Yerine Getiren Gençler Fiziksel Ve Zihinsel Olarak Daha Sağlıklı

Amerika Birleşik Devletleri ABD’de yapılan bir araştırmada, dindar olarak yetiştirilen gençlerin daha mutlu olduğu sonucuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.