Cumartesi, 22 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Taliban’ın kazanımları artıyor: Kuzeyde bir ilçe ele geçirildi

, 'ın kuzeyindeki Feryab'ın Bilçirağ ilçesini ele geçirdi.

Taliban, "Hendek Operasyonları" adını verdiği bahar saldırılarına devam ediyor. Grup saldırılar kapsamında ülkenin kuzeyinde bir ilçeyi daha hakimiyeti altına almayı başardı.

Feryab ilinin Bilçirağ ilçesi Taliban tarafından ele geçirildi. İlde uzun süredir etkinliğini artırmış olan grup, yaklaşık bir haftadır altında tuttuğu ilçe merkezine çatışma olmadan girmeyi başardı.

hükümeti yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, ilçede bulunan yüze yakın askerin akıbetinin bilinmediğini ifade etti. Yerel kaynaklar askerlerin Taliban tarafından alındığı ifade ediyor. Öte yandan Taliban ilçe merkezinde çok sayıda ve mühimmatı da ele geçirdi.

Taliban, konuya dair resmi sitesinde yaptığı açıklamada, kendisine bağlı savaşçıların gece vakti ilçe merkezine için son planlarını yaptığını, ancak hükümet güçlerinin haberini alarak teslim olduğunu belirtti.

İlçe merkezinin konumu:

Bilçirağ ilçesi, Afganistan'daki varlığının bulunduğu Cevzcan ilinin güney bölgesiyle komşu. Taliban, bölgede varlığını sona erdirmek için geçtiğimiz haftalarda kapsamlı bir saldırı düzenlemiş, bu sebeple çevre illerden bölgeye kuvvet aktarıldığı ifade edilmişti. İlçenin ele geçirilmesi, Cevzcan'daki varlığının sona ermesinin ardından Taliban'ın bölgede yeniden ilerleyişe geçeceğine dair tahminlerin gerçeğe döndüğünü gösteriyor.

Yerel kaynaklar Taliban'ın Bilçirağ'ı ele geçirdikten sonra Gurzivan ilçesine yöneldiğini belirtiyor. Feryab ilinin 14 ilçesinden en az üçü tamamen, yedisi de büyük oranda Taliban tarafından kontrol ediliyor.

Kaynak: Mepa News, Long War Journal

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Malezya Başbakanı: Eşcinselliği Veya LGBTİ Haklarını Kabul Edemeyiz

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, cuma günü yaptığı açıklamada Malezya'nın eşcinsel evliliği veya LGBTİ haklarını kabul …

Bakan Gül: Türkiye’deki sıkıntılar psikolojik

Bakan Gül: Türkiye'deki sıkıntılar psikolojikADALET Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'deki ekonomik sorunların birlikte çözüleceğini belirterek, "Türkiye'de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.