Perşembe, 18 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Taliban’dan Afganistan’da seçimleri engelleme ve boykot çağrısı

, 20 Ekim'de gerçekleştirilecek seçimlere dair bir yaptı.

Taliban, 'da 20 Ekim'de gerçekleştirilecek parlamento seçimlerine dair bir açıklama yayınladı.

Grubun resmi sitesi vasıtasıyla yaptığı açıklamada, ülkede düzenlenecek seçimlere dair önemli ifadeler ve çağrılar yer aldı.

Yapılan açıklamadan satırbaşları:

"Seçimler işgali meşrulaştırıyor"

– Taliban, ülkenin işgali ve saldırganlığına maruz kaldığını, seçimlerin ise Afgan halkının yaralarını iyileştirmediğini ifade etti: "Yabancı işgali altındaki önceki 17 yıl boyunca birkaç seçim sürecini gözlemledik ve bunların hiçbirinin halkımızın ve topraklarımızın yaralarını sarmadı, bundan ziyade hepsi milli çıkarları tehlikeye sokmak ve yabancı işgali meşrulaştırmakla sonuçlandı."

– Grup, seçimlerin bir aldatmaca bir olduğunu da ileri sürdü: "İşgal altındaki ülkelerdeki düzmece seçim süreçleri, sadece güçlerince yetkilendirilen uşakları meşrulaştırma amacıyla gerçekleştirilir. Bu sayede, yabancı işgale karşı kinlerini azaltmak gibi şeytani bir amaçla halka, özgürce oylarını kullanma hakkına sahip oldukları gibi aldatıcı bir his verilir."

"Ülkenin yarısı elimizde"

– Taliban, Afganistan'ın mevcut şartlarda bir seçim yapılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Grup, ülkenin yarısını kontrol edip diğer yarısında da büyük etkiye sahip olduklarını, bu yüzden seçimin sadece il merkezlerinde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

– Taliban'a göre aday listesi nihai olarak ABD Büyükelçisi tarafından belirlenecek ve seçim süreci de ABD tarafından izlenecek. Cihat yanlısı yapılanma aynı zamanda ABD'nin, seçimlerde etnik ayrılıklar, hileler gibi durumlar ortaya çıkararak halkta huzursuzluk yaratacağı görüşünde. Açıklamaya göre "Bu sebeple bu sürecin güvenilmez ve nahoş görülmesi, gerçekleşmesinin engellenmesi" gerekiyor.

Boykot ve engelleme çağrısı

– Taliban açıklamasında tüm halka, işgalcilerin çıkarları için gerçekleştirildiğini belirttiği seçimleri boykot etme ve meşruiyetini tanımama çağrısı yaptı. Aynı zamanda seçimde aday olanları da "işgalcilerin gölgesi altında ülkeye hizmet edilemez" diyerek adaylıktan çekilmeye çağırdı.

– Açıklamanın en dikkat çeken kısmı da seçimlerin engellenmesi çağrısıydı. Konuya dair şu ifadelere yer verildi:

"İslam Emirliği, tüm mücahidlerine, Afgan sivillerin canları ve malları için yoğun ve yaygın hassasiyeti elden bırakmadan, sert engeller oluşturarak ABD öncülüğündeki seçim sürecini durdurmayı emrediyor.

Güvenlik sağlayarak bu sürecin başarıyla gerçekleşmesine yardım etmeye çalışan kişiler hedef alınmalı ve bu hain Amerikan komplosunun engellenmesi ve başarısız olması için elden gelen her şey yapılmalı."

– Taliban, ülkede çözümün tüm yabancı güçlerin çekilmesinden geçtiğini bir kez daha vurgulayarak açıklamaya son verdi.

Söz konusu yayında kullanılan dil, akademik çalışmalara orijinal haliyle kaynaklık edebilmesi için olduğu gibi aktarılmıştır.

Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Suudi Arabistan’a Kaşıkçı tepkisi: Ülkeler Riyad’taki konferanstan çekiliyor

Çok sayıda hükümet ve iş dünyası temsilcinin, Cemal Kaşıkçı olayından dolayı önümüzdeki hafta Riyad'da düzenlenecek …

“Faşo Ağa!” ve AmedSpor

AHMET MARUF DEMİRE-posta: Yazarın Tüm Yazıları > Develer tellal pireler berber iken, ben anamın beşiğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.