Salı, 16 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Taliban Afganistan’da stratejik ilçeyi ele geçirdi

, 'ın kavşak noktası niteliğindeki bölgede bir ilçeyi ele geçirdi.

Taliban, Afganistan'ın kuzeyini güneyine bağlayan yolların geçiş noktası olan Vardak ilinin Seydabad ilçe merkezini ele geçirdiğini açıkladı.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından aracılığıyla yapılan açıklamaya göre ilçenin yönetim merkezi, polis merkez üssü ve tüm kontrol noktaları kontrol altına alındı. Buna ek olarak onlarca hükümeti güvenlik görevlisi öldürülürken çok sayıda , mühimmat ve askeri araç ele geçirildi. Yerel kaynaklar da Taliban'ın ilçeyi ele geçirdiğini doğruladı.

Kabil hükümetine yakın kaynakların çoğu bölgede ağır çatışmaların yaşandığını belirtirken, hükümete yakın 1TV News, yetkililerin Taliban'ın ilçeyi ele geçirdiğini doğruladığını açıkladı.

Seyidabad ilçesinin konumu:

Seyidabad ilçesi, Kabil hükümetinin askeri ikmali sağladığı Kabil-Kandahar otoyolu üzerinde bulunuyor ve bu sebeple oldukça büyük bir stratejik öneme sahip. Otoyol ülkenin kuzeyini, güneydeki Kandahar, Hilmend, Gazni, Zabul gibi yoğun çatışmaların yaşandığı bölgelere bağlıyor.

Taliban ile çatışmaların yaşandığı en sıcak cephe hatlarından biri olan ilçe, diğer bölgelerdeki Kabil hükümeti güçlerine sağlanan ikmalin de ana hattını oluşturuyor.

Kabil hükümeti güçleri, ülkenin güneyindeki birçok bölgeye yapacağı ikmal için bu yolu kullanmak zorunda. Bölgede Kabil hükümetine bağlı güçlerin birçoğunun Taliban tarafından altında olduğu bu dönemde, Kabil-Kandahar yolunun oldukça önemli bir noktadan bu şekilde kesilmiş olması destekli hükümet güçleri açısından askeri durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirebilir.

Geçmiş dönemde ABD öncülüğündeki yabancı güçlerle Kabil hükümeti unsurlarına yakıt ikmali yapan tankerlere bu yol üzerinde oldukça fazla pusu saldırısı düzenlenmişti.

Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrailli insan hakları kuruluşu BMGK’da Filistin konulu konseyde tanıklık yapacak

İsrail merkezli insan hakları kuruluşu B’Tselem Hagai el-Ad'da yapılan açıklamada, kuruluşun New York’ta düzenlenecek Filistin …

‘Kurguladım’ Diyerek İtiraflarını İnkar Etti

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki eylemlere ilişkin davada, soruşturma aşamasında itirafçı olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.