Salı, 16 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

“Suudi gazeteci Kaşıkçı konsoloslukta öldürüldü”

Reuters'a göre Türk yetkililer Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne inanıyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetine ilişkin son dakika bilgisi geçti.

Reuters ajansı, Türk yetkililerin Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nun içinde öldürüldüğüne inandığı iddiasına yer veren bir haber yayımladı.

Reuters, haberi iki Türk yetkiliye dayandırdı.

Türk yetkililerden birinin ''Türk polisinin ilk değerlendirmesi, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu içinde öldürüldüğü yönünde. Biz cinayetin önceden planlandığına ve cesedin sonradan konsolosluktan çıkarıldığına inanıyoruz." dediği iddia edildi.

Soruşturma başlatılmıştı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim saat 13.00'te gittiği ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu'nda alıkonulduğuna dair iddiayla ilgili olay günü soruşturma başlatmıştı.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, evlilik işlemleri için 2 Ekim Salı saat 13.12'de Suudi Arabistan Başkonsolosluğundaki randevusuna giden Cemal Kaşıkçı'nın Başkonsolosluktan çıkmadığı tespit edilmişti.

Ayrıca bir kısmı Suudi yetkili olan 15 Suudi vatandaşının, 2 uçakla İstanbul'a gelip aynı saatlerde Başkonsoloslukta bulundukları ve daha sonra ayrılarak geldikleri ülkelere döndükleri belirlenmişti.

Emniyet yetkilileri soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla bu çerçevede yürütüyor.

Kaşıkçı'nın Başkonsolosluğa girdiği saatle, nişanlısının kendisinden haber alamadığını bildirdiği süre zarfında Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna yapılan tüm giriş çıkışlar da emniyet tarafından inceleniyor.

Binadan çıkmadığı iddia ediliyor

Türk Arap Medya Derneği, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın önceki gün saat 13.00 sularında girmiş olduğu Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu binasından henüz çıkmadığını ileri sürmüştü.

Türk Arap Medya Derneği'nden yapılan açıklamada Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkılarda bulunan ve 'nun en etkin gazetecilerinden biri olarak bilinen Kaşıkçı'nın geçmişte bir dönem İngiltere'deki Suudi Büyükelçiliği'nde medya danışmanlığı yaptığı bilgisine yer verilmişti.

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı H.A da gazetecilere yaptığı açıklamada, başkonsolosluk binası önüne kadar birlikte gittiklerini anlatarak, Kaşıkçı'nın içeri girdikten sonra dışarı çıkmadığını iddia etmişti.

Başkonsolosluk: Türk yetkilerle temastayız

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu, başkonsolosluk binasına girdikten sonra kendisinden haber alınamadığı iddia edilen Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, binadan çıktıktan sonra kaybolduğunu ve gerçeklerin ortaya çıkarılması için Türk yetkililerle temasta olduklarını açıklamıştı.

Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı

Konu ile ilgili Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdulkerim El-Hireyci de Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre El-Hireyci'den, kayıp Suud vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın durumuna ilişkin bilgi istenmişti.

Veliaht Prens: Başkonsolosluğun aranmasına izin vermeye hazırız

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, "'nin İstanbul Başkonsolosluğumuzu aramasına izin vermeye hazırız." açıklaması yapmıştı.

Washington Post: Planlanmış bir suikaste kurban gitti

Kaşıkçı'nın yazarı olduğu Washington Post gazetesi de aynı iddiayı sütunlarına taşıdı. Gazete, Suudi gazetecinin planlanmış bir suikaste kurban gittiğini yazdı.

Öte yandan Suudi Arabistan'dan konuya ilgili bir yapılmadı.

"Konsolosluktan hiç çıkmadı"

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yönelik eleştirilerinin ardından geçen yıl kendiliğinden Washington'a sürgüne giden gazeteci Cemal Kaşıkçı, Washington Post gazetesi için de Ortadğu ile ilgili yazılar kaleme alıyordu.

Akıbetiyle ilgili Türk ve Suudi yetkililer birbirleriyle çelişen açıklamalar yaptı. Emniyet gazetecinin başkonsolosluktan hiç çıkmadığını söylerken Suudi yetkililer aynı gün konsolosluktan ayrıldığını savunuyor. Ama bu savunma, nişanlısı dışarıda Kaşıkçı'yı beklediğinden soru işaretlerini yatıştırmıyor.

Reuters muhabirleri konsolosluğu gezdi

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Bloomberg'e demecinde Türkiye'ye konsoloslukta arama izni verdiğini söylemişti, ama Türk yetkililer henüz bniaya girmiş değil. Suudi Başkonsolos Muhamme Uteybi ise binanın kapılarını Reuters'e açtı ve muhabirleri 6 katlı binada gezdirip ''Bakın, Kaşıkçı yok'' dedi.

"Türk yetkililerin gerçeğe dayanmayan açıklamaları üzücü"

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi ''Bazı Türk yetkililerin, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğumuz binasında olduğuna dair gerçeğe dayanmayan açıklamaları üzücü'' diye konuştu.

Ankara'nın ve 'a desteğinden ötürü halihazırda Suudi Arabistan ile ilişkilerinde zaten kriz var.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrailli insan hakları kuruluşu BMGK’da Filistin konulu konseyde tanıklık yapacak

İsrail merkezli insan hakları kuruluşu B’Tselem Hagai el-Ad'da yapılan açıklamada, kuruluşun New York’ta düzenlenecek Filistin …

‘Kurguladım’ Diyerek İtiraflarını İnkar Etti

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki eylemlere ilişkin davada, soruşturma aşamasında itirafçı olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.