Salı, 14 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Suudi Arabistan’la barışmak isteyen Kanada yardım arayışında

hükümetinin bir kaynağından verilen bilgiye göre , ile yaşanan krizi atlatmak için ve İsveç’ten yardım istedi.

AFP’nin ismini vermediği bir hükümet yetkilisine dayandırdığına göre, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Alman ve İsveçli mevkidaşlarıyla konuyu görüştü.

Söz konusu yetkiliye göre, Suudi Arabistan ile yaşanan krizi çözmek isteyen Freeland, bu konuda Alman ve İsveçli mevkidaşlarından yardım istedi. Ayrıca, Ottawa yönetimi, Suudi Arabistan ile güçlü ilişkileri olan Birleşik Arap Emirlikleri () ve İngiltere ile de istişareler yapacak.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, başkent Riyad’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, Kanada’nın Suudi Arabistan’la ilişkilerini normalleştirmek için neler yapması gerektiğini bildiğini ifade etti.

Kanada’nın Riyad’ın iç işlerine karışılmasını kesinlikle kabul etmeyeceğinin ve kimsenin de iç işlerine müdahale etmeyeceğinin farkında olduğunun altını çizen el-Cubeyr, Suudi Arabistan yönetiminin de bu durumu Ottawa’ya anlatmak için gerekli adımları attığını sözlerine ekledi.

“Krizi Kanada başlattı Kanada bitirmelidir”

Kanada’nın yöntemlerini değiştirmesi gerektiğine işaret ederek, “Suudi Arabistan, Kanada’daki vatandaşlarının haklarını korumaya devam ediyor” diyen el-Cubeyr, “Krizi Kanada başlattı ve yine kendisi bitirmelidir. Kanada, yaptığı yanlışı düzeltmelidir” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Kanada’da bulunan vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilenmek için biri Dışişleri Bakanlığı, diğeri Ottawa Büyükelçiliği bünyesinde olmak üzere iki çalışma grubu oluşturma kararı almıştı.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Netanyahu ile Sisi’den Gazze planı

İsrail Başbakanı Netanyahu ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi arasında başkent Kahire'deki gizli görüşmenin 22 Mayıs'ta …

Eş-Şebab istihbarat yetkilisine suikast düzenledi

Eş-Şebab Somali'nin başkenti Mogadişu'nun kuzey bölgesinde federal hükümet istihbarat yetkilisini hedef alan saldırı düzenledi. Kuzey …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.