Pazartesi, 24 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Suudi Arabistan’da Amerikan karşıtı şeyh gözaltında


krallıktaki ayrılıkçıları bastırma sürecinde önemli bir rol oynayan İslam alimi Şeyh Safar al-Hawali gözaltına aldı.

İnsan hakları savunucuları ve online eylemciler gözaltına alınan Şeyh Safar al-Hawali'nin tutuklandığını belirttiler ancak konuya ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Hawali, Suudi Arabistan'da Arap Yarımadası'nda Amerikan askerlerinin varlığına karşı çıkan Uyanış Hareketi'nin önder isimlerinden biriydi.

1990'larda Kuveyt'te askeri bir operasyonu yöneten Amerikan askerleriyle Suudilerin bağlarını eleştirdiği için hapse atılmıştı. 1993 yılında ise kamusal alanda konuşması yasaklandı ve sivil itaatsizliği kışkırtma girişimi şüphesiyle akademik mevkisi elinden alındı. 1994'e gelindiğinde ise yeniden tutuklandı ancak kısa bir süre sonra salıverildi.

Geçtiğimiz ay ise Suudi yetkililer kadınların araba sürmesi konusunda yasağı kaldırırken bir dizi önemli kadın hakları eylemcisini de tutukladılar.

Yüzlerce nüfuz sahibi işadamı ve kraliyet ailesinin üyeleri yine Kasım 2017'de Kraliyet Veliaht Prensi Muhammed Bin Seman'ın yürüttüğü “ karşıtı” operasyonlar çerçevesinde yakalanmıştı.

Muhammed Bin Selman ise babası Kral Selman bin Abdulaziz Al Saud tarafından Suudi tahtına ilk sırada aday olarak geçtiğimiz Haziran ayında atanmıştı.

"KENDİNİ REFORMİST GÖSTERMEK İSTİYOR"
O zamandan beri Veliaht Selman kendini “reformist” olarak yansıtmak için bir dizi ekonomik ve sosyal projelere girişti. Bununla birlikte bu projeler Suudi Arabistan'a gerçek bir değişim getirmekten ziyade geniş çevreler tarafından, kişisel iktidarını kuvvetlendirmek amacıyla yapılıyor olarak görüldü.

Kaynak : time turk

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Erdoğan’dan yabancı yatırımcıya: Sıkıntınız olursa ben buradayım

Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretiyle ilgili köşe yazısında, ziyaretin arka planına değindi. Hürriyet'ten Abdulkadir …

ABD’nin Çin’e yeni vergi yaptırımı bugün başladı

ABD Başkanı Trump'ın 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürüne ek vergi getirme kararı bugün uygulamaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.