Pazartesi, 24 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Suriyeli Küçük Abdulmuin’e Umut Işığı

’de / tarafından önceden döşenen mayının infilak etmesi sonucu sol gözü tamamen, sağ gözü ise kısmen görme yetisini kaybeden Abdulmuin el-Hasan, ’te sağlığına kavuşacak.

’nin kentinde yaşayan el-Hasan ailesi, Beşşar rejiminin sürgünü nedeniyle Afrin’e sığındı. Ailenin 9 yaşındaki oğlu Abdulmuin, ramazanın ilk günü geldikleri Afrin’de, YPG/PKK tarafından önceden araziye döşenen mayına basması sonucu ağır yaralandı.

Şarapnel parçalarının isabet ettiği sol gözü tamamen, sağ gözü ise kısmen görme yetisini kaybeden küçük Abdulmuin, ’nin desteğiyle getirildiği ’teki ve Gaziantep’teki hastanelerde tedavi altına alındı.

Kararan dünyası için devreye giren hayırsever Zeki Kutlugün’ün desteğiyle Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne yatırılan küçük Abdulmuin’in gözlerinin yapılan tetkiklerde kornea nakline uygun olduğu belirlendi.

Küçük bedenindeki yaralara rağmen hâlâ gülebilen el-Hasan’ın, kornea nakli masraflarını da İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı karşılayacak.

Bir Ay İçinde Kornea Nakli Yapılacak

GAÜN Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Necip Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Abdulmuin’in durumunun savaşın kötü yüzünü ortaya koyduğunu dile getirdi.

Abdulmuin’in tedavisi için gerekli kontrolleri ve planlamaları yaptıklarını aktaran Kara, şunları belirtti:

“Maalesef mayın patlaması sonucu vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar mevcut. Gözleri de etkilenmiş durumda. Sağ gözü 1-2 metreden parmak sayabiliyor. Ancak sol gözü ciddi bir şekilde etkilenmiş ve kornea nakli gerekiyor. İnşallah sol gözüne kornea nakli yapacağız. Yaklaşık bir ay içerisinde bu operasyonu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bir önceki ameliyatı yeni olduğu için dokuların kendisine gelmesi adına vakit tanımak gerekiyor.”

Kara, 3 yıldır hastalara kornea nakli yaptıklarını belirterek, “Çok sayıda çocuk da geldi bu süreçte. Bunların bazıları bir şey yapılamayacak durumdaydı maalesef. Çok sayıda kornea nakliyle sağlığına kavuşan hastamız mevcut. İnşallah Abdulmuin kardeşimiz de bu tedaviyi görecek.” dedi.

suriyeli_abdulmuin_2.jpg

“Ben Artık Görmek İstiyorum”

Abdulmuin el-Hasan da artık hayatını normal bir şekilde sürdürmek isteğini dile getirerek, “Ben artık görmek istiyorum. Okula kendi başıma gitmek istiyorum. Üzerimi çıkarırken ve giyerken bana kimsenin yardım etmesini istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Baba Abdulkerim el-Hasan ise oğlunun yeniden görebilmesini arzu ettiklerini kaydetti.

el-Hasan, “Çocuğumun kendi başına yürümesini istiyorum artık. Bu zamana kadar Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan ve Kilis halkı bizimle birlikte oldu. Sağ olsunlar maddi ve manevi olarak bize destek verdiler. Allah Türkiye’den razı olsun ve onların başını eğdirmesin.” dedi.

“Elimizden Geleni Yapmaya Çalışıyoruz”

İHH Kilis Koordinasyon Merkezi Basın Sorumlusu Yakup Alaca, Abdulmuin el-Hasan’ın durumundan haberdar olur olmaz harekete geçtiklerini anlattı.

Tedavi süreciyle ilgili bütün aşamalarda aileye gerekli maddi ve manevi desteği sağlayacaklarını vurgulayan Alaca, “Bu tür savaş mağduru kardeşlerimizin sağlığına kavuşabilmesi adına elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Küçük kardeşimizin kornea nakli başarılı bir şekilde gerçekleşip, güzel yarınlara merhaba diyecek inşallah.” diye konuştu.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Dolar yeni haftaya 6.30 seviyesinde başladı

Dolar kurunda Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) açıklanması sonrası dalgalı bir görünüm izleniyor. Dolar/TL bugüne 6,3149 …

“Brunson yakın zamanda serbest bırakılabilir”

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesindeki haberde, gazeteye açıklama yapan Türk ve Amerikan yetkililerin demeçleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.