Perşembe, 20 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Suriye’de Hava Saldırılarına Karşı Cep Telefonu Uygulaması

’nin Şam yönetimine muhalif bölgelerinde günlük hayatın bir parçası haline gelen hava bombardımanlarına karşı halkı uyarmak için uygulaması geliştirildi.

‘Sentry’ adındaki uygulama sayesinde ülkenin kuzeyinde bulunan muhaliflerinin kontrolündeki bölgelerde yaşayan halk, olası hava saldırılarına karşı önceden haberdar olabiliyor.

Sivil gözlemcilerin sağladığı veriler doğrultusunda bilgi toplayan uygulama algoritmaları aracılığıyla uçakların rotalarını hesaplayabiliyor.

İnternet ve üzerinden erken uyarı

Gözlemciler havada gördükleri uçaklar hakkındaki bilgileri uygulamasına giriyor. Uçağın tipi, görüldüğü yer ve saatin yanı sıra yönünün de belirtilmesi ile birlikte, uygulama uçağın rotasını hesaplayabiliyor.

Erken uyarı uygulaması, Facebook, gibi sosyal medyalar üzerinden, Telegram gibi mesajlaşma programları aracılığıyla ve şehirlerdeki sirenleri çalıştırarak sivil halkı uyarıyor.

Uygulamanın ana hedef kitlelerinden olan kadınlara, Sentry gönülleri uygulamayı nasıl kullanacaklarının eğitimini veriyor. Eğitimde hava saldırılarına karşı nasıl önlem alınması gerektiği de anlatılıyor.

, İngiltere, ve destekli

Erken uyarı sistemi olan Sentry uygulaması iki Amerikalı tarafından geliştirildi. Daha önce Amerikan Dışişleri Bakanlığı adına çalışan John Jaeger ve ortağı Dave Levin, sivil halka yardımcı olabilmek için bu programı hazırladıklarını dile getirdi.

İkilinin kurduğu ve merkezi İstanbul’da bulunan Hala Systems şirketi, ABD, İngiltere, Kanada ve Hollanda gibi ülkelerin yanı sıra özel kişilerden de maddi destek alıyor.

Sentry uygulamasının Suriye’nin kuzeyindeki muhalif bölgelerde kullanılabilmesini ise Suriye rejimi tarafından terörist olarak nitelendirilen Beyaz Baretliler sağlıyor.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Haydar El Abadi’nin Partisinin Önünde Patlama

Irak’ın Kerkük kentinde bomba yüklü araçla bir saldırı düzenlendi. Patlama, Dava Partisi binasının önünde yaşandı …

Sincar’daki PKK Kampları Görüntülendi

PKK’nın Türkiye sınırındaki üyelerine ait görüntüler yayınlandı. Sincar kent merkezinde ve dağında bulunan PKK unsurları, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.