Cumartesi, 17 Mart 2018

Sudan, Büyükelçisini Tekrar Mısır’a Gönderiyor

Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour, Sudan’ın büyükelçisini yeniden komşu ’a göndereceğini söyledi. Sudanlı Büyükelçi, iki ülke arasında yükselen tansiyon nedeniyle iki ay önce geri çekilmişti.

Hartum Yönetimi, Büyükelçi Abdel Mahmud Abdel Halim’i Ocak ayında neden geri çağırdığını açıklamasa da iki ülke arasındaki tansiyonun Halayeb sınır bölgesi ve Sudan- arasındaki anlaşmanın yükselttiği değerlendiriliyor.

Abdulfettah ’nin Temmuz 2013’de Muhammed Hükumetine yapması ve darbeyi eden sivil vatandaşların üzerine ateş açılmasının ardından Türkiye ve Mısır arasındaki lişkiler kopma noktasına gelmişti.

Abdulfettah Sisi, öncülüğündeki Batı Devletleri ve , Birleşik Arap Emirlikleri tarafından destekleniyor.

Sudan Dışişleri Bakanı Ghandour konuya ilişkin açıklamasında ‘halklarımız ve ülkelerimiz arasındaki bağlar tarihe dayanıyor ve bunu sürdürmek ise bizim görevimiz. Bu ilişkileri doğru bir yola koymak vazifemiz’ dedi.

İki ülkenin dışişleri bakanları ve istihbarat yetkilileri, geçen ay başkent Kahire’de bir araya gelerek tansiyonu düşürmeye çalışmıştı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

 

Bu Haberler de var

El Şebab Hareketinden Ordu Birliklerine Bombalı Saldırı: 90 Ölü

El Şebab Hareketi, bugün başkent Mogadişu’nın 30 kilometre güney batısındaki Afgooye kentinde bir canlı bomba …

Burkina Faso’da Cihat Saldırısı

Fransa’nın Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’daki Büyükelçilik binasına saldırı düzenlendi. Büyükelçilikten yapılan ilk açıklamada şu an …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir