Cuma, 22 Haziran 2018
Free website traffic to your site!

Sudan, Büyükelçisini Tekrar Mısır’a Gönderiyor

Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour, Sudan’ın büyükelçisini yeniden komşu ’a göndereceğini söyledi. Sudanlı Büyükelçi, iki ülke arasında yükselen tansiyon nedeniyle iki ay önce geri çekilmişti.

Hartum Yönetimi, Büyükelçi Abdel Mahmud Abdel Halim’i Ocak ayında neden geri çağırdığını açıklamasa da iki ülke arasındaki tansiyonun Halayeb sınır bölgesi ve Sudan- arasındaki anlaşmanın yükselttiği değerlendiriliyor.

Abdulfettah ’nin Temmuz 2013’de Muhammed Hükumetine yapması ve darbeyi eden sivil vatandaşların üzerine ateş açılmasının ardından Türkiye ve Mısır arasındaki lişkiler kopma noktasına gelmişti.

Abdulfettah Sisi, öncülüğündeki Batı Devletleri ve , Birleşik Arap Emirlikleri tarafından destekleniyor.

Sudan Dışişleri Bakanı Ghandour konuya ilişkin açıklamasında ‘halklarımız ve ülkelerimiz arasındaki bağlar tarihe dayanıyor ve bunu sürdürmek ise bizim görevimiz. Bu ilişkileri doğru bir yola koymak vazifemiz’ dedi.

İki ülkenin dışişleri bakanları ve istihbarat yetkilileri, geçen ay başkent Kahire’de bir araya gelerek tansiyonu düşürmeye çalışmıştı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

El Şebab Hareketi, Kenya Emniyet Güçlerini Vurdu

El Şebab Hareketi’nin Kenya polisine yönelik saldırısında 8 Kenya emniyet mensubu öldü. Saldırı, el yapımı …

Bin Ladin’in Yakın Arkadaşı Eski Guantanamo Tutuklusu, El Kaide Lideri Hafter Güçleri Tarafından Ele Geçirildi

Amerika Birleşik Devletleri ABD destekli Hafter Güçleri, Derna’daki cihat yanlılarına yönelik operasyonda Ebu Süfyan Bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir