Salı, 18 Aralık 2018

Sudan, Büyükelçisini Tekrar Mısır’a Gönderiyor

Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour, Sudan’ın büyükelçisini yeniden komşu ’a göndereceğini söyledi. Sudanlı Büyükelçi, iki ülke arasında yükselen tansiyon nedeniyle iki ay önce geri çekilmişti.

Hartum Yönetimi, Büyükelçi Abdel Mahmud Abdel Halim’i Ocak ayında neden geri çağırdığını açıklamasa da iki ülke arasındaki tansiyonun Halayeb sınır bölgesi ve Sudan- arasındaki anlaşmanın yükselttiği değerlendiriliyor.

Abdulfettah ’nin Temmuz 2013’de Muhammed Hükumetine yapması ve darbeyi eden sivil vatandaşların üzerine ateş açılmasının ardından Türkiye ve Mısır arasındaki lişkiler kopma noktasına gelmişti.

Abdulfettah Sisi, öncülüğündeki Batı Devletleri ve , Birleşik Arap Emirlikleri tarafından destekleniyor.

Sudan Dışişleri Bakanı Ghandour konuya ilişkin açıklamasında ‘halklarımız ve ülkelerimiz arasındaki bağlar tarihe dayanıyor ve bunu sürdürmek ise bizim görevimiz. Bu ilişkileri doğru bir yola koymak vazifemiz’ dedi.

İki ülkenin dışişleri bakanları ve istihbarat yetkilileri, geçen ay başkent Kahire’de bir araya gelerek tansiyonu düşürmeye çalışmıştı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

El Kaide Üyeleri, İngiliz İstihbaratı Adına IŞİD’e Yardım Eden Casusu İnfaz Etti

El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, Amerika, İngiltere ve Somali istihbarat servislerine çalışan …

Tunus, IŞİD Saldırısıyla Aldığı Olağanüstü Hal Kararını Uzattı

Tunus Cumhurbaşkanlığı ülkedeki olağanüstü hal koşullarının uzatıldığını duyurdu. Olağanüstü hal kararı 2015 yılında peş peşe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.