Çarşamba, 26 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Sudan, Büyükelçisini Tekrar Mısır’a Gönderiyor

Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour, Sudan’ın büyükelçisini yeniden komşu ’a göndereceğini söyledi. Sudanlı Büyükelçi, iki ülke arasında yükselen tansiyon nedeniyle iki ay önce geri çekilmişti.

Hartum Yönetimi, Büyükelçi Abdel Mahmud Abdel Halim’i Ocak ayında neden geri çağırdığını açıklamasa da iki ülke arasındaki tansiyonun Halayeb sınır bölgesi ve Sudan- arasındaki anlaşmanın yükselttiği değerlendiriliyor.

Abdulfettah ’nin Temmuz 2013’de Muhammed Hükumetine yapması ve darbeyi eden sivil vatandaşların üzerine ateş açılmasının ardından Türkiye ve Mısır arasındaki lişkiler kopma noktasına gelmişti.

Abdulfettah Sisi, öncülüğündeki Batı Devletleri ve , Birleşik Arap Emirlikleri tarafından destekleniyor.

Sudan Dışişleri Bakanı Ghandour konuya ilişkin açıklamasında ‘halklarımız ve ülkelerimiz arasındaki bağlar tarihe dayanıyor ve bunu sürdürmek ise bizim görevimiz. Bu ilişkileri doğru bir yola koymak vazifemiz’ dedi.

İki ülkenin dışişleri bakanları ve istihbarat yetkilileri, geçen ay başkent Kahire’de bir araya gelerek tansiyonu düşürmeye çalışmıştı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

‘ABD Saldırısının Enkazından Çıkan Kuran’da Çocuk Öğrencilerin Kanı Var’

Amerika Birleşik Devletleri ABD Hava Kuvvetlerinin Somali’nin Cuba bölgesinde önceki gün düzenlediği saldırıda yaşanan hasarlar …

Libya’da Karşıt Gruplar Arasında Çatışma

Libya’nın başkenti Trablus’taki milis grupları arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle kentte geniş çaplı elektrik kesintileri yaşandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.