Çarşamba, 15 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Sivas Özgür-Der’de “Özgürlük” ve “Cömertlik” Konuları İşlendi

Özgür-Der'li Gençler “Yaz Okumaları” kapsamında “İslam ve Özgürlük” ve “Cömertlik” konusunu konuştu.

11 Ağustos 2018 Cumartesi 12:20A+A-

Program çerçevesinde Sinan Ceran’ın “Beled Suresi”ni temel alarak yaptığı sunum özetle:

Özgürlük bir müslüman için Allah’ın kanunlarını temel alarak bir yaşam mücadelesi vermektir . Günümüz dünyasında yığınla kredi çeken insanlar o bankanın kölesi olmaktan kurtulamıyor ve ömrünü o borcu ödemekle geçiriyor, başka çerçeveden baktığımızda yine moda dediğimiz bir pranga insanlara – çoğunlukla gençlerde – bir elbiseyi almak zorunda bırakabiliyor ve bunu özgürlük olarak tanımlayabiliyor . Ve yine yığınla harcamayı , tüketimi,israfı özgürlük olarak bize gösterebiliyor,buna birçok örnek verebiliriz. Peki Rabbimiz onlar için ne diyor ?

Beled, 5-6-7.. Ayet: O, hiç kimsenin kendisine asla güç yetiremeyeceğini mi sanıyor? O: 'Yığınla mal tüketip-yok ettim' diyor. Kendisini hiç kimsenin görmediğini mi sanıyor?

Evet , insan kimsenin kendisine güç yetiremeyeceğini , kimsenin kendisini görmediğini zanneder . Ama mümin bir kul her daim Rabbinin karşısında aciz olduğu bilinci ile yaşamalı özgürlüğünün sınırlarını “yaratılmış”olan değil “yaratan” belirlemeli . Peki biz bu sınırları nasıl bileceğiz , bakın Rabbimiz ne diyor ;

Beled, 8-9-10.. Ayet: Ona iki göz vermedik mi? Bir dil ve iki dudak? Biz ona 'iki yol-iki amaç' gösterdik.

İki yol iki amaç , birincisi özgürlük , ikincisi kölelik . Ve bunu seçmek insanın elinde ..

Beled, 11-12-13.. Ayet: Ancak o, sarp yokuşa göğüs germedi. Sarp yokuşun ne olduğunu sana öğreten nedir?Bir boynu çözmek (bir köleye özgürlük vermek)tir;

Ve yine Rabbimiz devamında sarp yokuştan bahsediyor , nedir bu sarp yokuş ? Köleye ( yani yaratılanın kölesi olmuş insana ) özgürlüğünü vermek , peki bu nasıl olacak ? Yine Rabbimizin emri olan “Emr-i Bi'l Ma'rūf ve Nehy-i Anil Münker “ile yani iyiliği emredip kötülükten sakındırmak ile olur .

Ve yine biz diyoruz ki zindanda olup kitaplar yazan Abdullah Galip Bergusi , zindanda olmayıp bankaların , modanın ve daha bir çok şeyin kölesi olan birinden daha özgürdür !

Diğer konumuz olan ”Cömertlik” konusu sunumunu “Abdülmelik Şeker” yaptı , özetle:

Evet ,cömertlik paylaşmaktır. Sevgiyi , şefkati,bilgiyi, zamanı,serveti paylaşabilmektir . Kalbinde sevgiden eser olmayan neyi paylaşabilir ? Başkalarını sevmeyen , yaratana yaratandan ötürü hürmet etmeyen kişi , kime , ne verebilir ? Böyle bir kişi her türlü mal ve değerin tek sahibi olmayı istemekten başka birşey düşünemez . Hâlbuki cömertlik öylesine yüce bir erdemdir ki yaratanın ikramını yaratılana sunabilmektir. Elindeki bir lokma ekmeği başkasıyla bölüşebilmektir .

Allah Resulü bu konuda şöyle buyurmuştur ;

Ebû Hüreyre'nin naklettiğine göre , Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur :

“Cimri ile Allah yolunda harcama yapan insanın hâli, üzerlerinde demirden birer zırh bulunan iki adamın hâline benzer : Cömert olan , bir hayırda bulunmaya niyet ettiğinde üzerindeki zırh öyle genişler ki (önceki dar hâlinden kalma) izler bile silinir gider . Cimri , bir hayırda bulunmak istediğinde ise (adeta) üzerindeki zırh büzüşür , elleri köprücük kemiklerine yapışacak gibi sıkışır ve zırhın her halkası yanındaki halkayı sıkıştırır.” (M2361 Müslim , Zekât , 77)

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İşsizlik Oranı Mayıs Ayında Azaldı

Türkiye’de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 9,7 oldu. …

YPG/PKK Suriye’de Okulları Kapatmaya Devam Ediyor!

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG, ülkenin kuzeyinde bulunan Haseke ilinde iki okulu daha dayattığı müfredatı uygulamadığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.