Pazar, 21 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Rusya: ABD Fırat’ın doğusunda sözde devlet kurmak istiyor

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ' Fırat'ın doğusunu sözde devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalışıyor' dedi.

RT France televizyonunun, Match dergisinin ve Le Figaro gazetesinin sorularını yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin, 'deki müttefikleri üzerinden "Fırat'ın doğusundaki toprakları sözde devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalıştığını" belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre Lavrov, "İdlib'in Suriye'deki son sorunlu bölge olduğu konusundaki düşüncenize katılamayacağım. Orada Fırat'ın doğusunda, kesinlikle kabul edilemeyecek şeylerin olup bittiği muazzam büyüklükte topraklar var. ABD bu toprakları müttefikleri, başta Kürtler üzerinden orada bir sözde devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalışıyor. Bu topraklarda, ABD kesinlikle yasal olmayan yollardan bir sözde devlet kurmaya ve orada kendi himayesindeki kişiler için normal yaşam şartları oluşturmak için her şeyi yapıyor" diye konuştu.

ABD'nin bu topraklarda bir tür yeni devletin prototipini oluşturacak bir alan kurmaya çalıştığını ya da bunun ‘ Kürt yönetimiyle tekrar tehlikeli bir oyun olacağını' söyleyen Lavrov, "ABD'nin bu bölgedeki durumu, hiç kimsenin rahatlayamaması için sıcak tutmaya çalıştıkları olasılığını dışlamıyorum. Böylesine bulanık sularda elbette ki istedikleri balığı tutmak çok daha kolay. Bu tür şeyler asla iyi sonuçlar getirmez." dedi.

"İdlib anlaşması geçici"

Lavrov, İdlib'de silahlardan arındırılmış bölge kurma anlaşmasının geçici olduğunu, "çatışmanınsa ancak Suriye halkının ülkenin genelinde iktidarı yeniden kazanmasıyla sona erebileceğini" söyledi.

diplomat, "Anlaşma gerçekten de geçici. Bu hikaye ancak Suriye halkı ülke genelindeki iktidarı yeniden kazandıktan ve Suriye'de bulunan herkes, özellikle de davetsiz bulunanlar, bu toprakları terk ettikten sonra son bulacak. Bunu herkes anlayabiliyor" diye konuştu.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Yemen dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Sözcüsü Herve Verhoosel, Yemen'in dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı …

İran’dan Afganistan seçimlerine yönelik açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi 'İran'ın Afganistan halkının menfaatlerini garantileyen çalışmalara destek verdiğini' belirtti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.