Cuma, 19 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Rus Kadın Casus, ABD’de Tutuklandı

’de yaşayan 29 yaşındaki Mariia Butina, Kremlin ajanı olarak hareket etmek ve Amerikan siyasetini etkilemekden tutuklandı.

kadın, lobisi olan Ulusal Tüfek Derneği (NRA) dahil olmak üzere siyasi gruplarla olan ilişkileri aracılığıyla ABD siyasetini etkilemek için komplo kurarak Kremlin’e gizli olarak hizmet etmekten suçlandı ve tutuklandı.

Adalet Bakanlığı, ABD’de yaşayan Rus vatandaşı olan Mariia Butina’nın Pazar günü Washington DC’de tutuklandığını söyledi.

>ABD’li avukat Jessie Liu’dan yapılan bir açıklamaya göre,Washington’daki federal yargıç, Çarşamba günü yapılacak duruşmaya kadar Rus ajanın hapse atılmasın karar verdi.

29 yaşındaki Butina, “ABD’li kişilerle ilişkiler geliştirerek ve Amerikan siyasetinde nüfuz sahibi olan örgütlere sızarak” komplo kurmakla suçlandığı belirtildi.

Tutuklanmadan altı saat sonra, başkan , Rus mevkidaşı Vladimir ile yaptığı zirvenin ardından ’nın başkenti Helsinki’den Washington’a geri uçtu.

Adalet Bakanlığı, Butina’nın ABD makamlarına Rus hükumeti adına hareket ettiğini açıklamamakla ABD yasalarını ihlal ettiğini söyledi.

Yetkililer, Butina’nın belgelerle tespit edilmeyen ancak Alexander Torshin adında bir Rus politikacıyla yakın bağları olduğunu söyledi.

ABD yaptırımlarına tabi olan bir dizi kıdemli Rus memur.

Adalet Bakanlığı, Butina’nın ABD’deki faaliyetlerini “Rus yetkilisi” yönünde gerçekleştirdiğini söyledi.

Butina ve yetkili, ABD’li siyasetçilerle “ Federasyonu tarafından ABD ulusal karar alma mekanizmasına nüfuz etmek için” kullanılabilecek “geri kanal” iletişim hatları oluşturmaya yönelik ilişkiler geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Avukat Driscoll, Butina’nın Rusya Federasyonu’nun bir ajanı olmadığını, bunun yerine ABD’de öğrenci vizesiyle Amerikan Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesiyle mezun olduğunu söyledi.

Driscoll, “Butina’nın herhangi bir özel politikayı ya da yasayı ya da Birleşik Devleti etkilemek ya da zayıflatmak istediği konusunda hiçbir belge yoktur ve yalnızca iki ülke arasında daha iyi bir ilişkiyi teşvik etmek için burada” dedi.

2011’de Butina, Rusya’da bir silah örgütü kurdu ve ABD basınında yer alan haberlere göre Torshin NRA ile olan ilişkilerini çoktan başlattı.

Butina aleyhindeki suçlamalar, ABD Savcılığı tarafından Columbia Bölgesi’ne getirildi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İran Devrim Muhafızlarına, Milyarlarca Dolarlık Destek Olan Şirketlere Yaptırım

ABD Hazinesi, firmalar arasında İranlı bir traktör ve çelik imalat şirketi de dahil Salı günü …

ABD, Hizbullahı Suç Örgütleri Grubuna Aldı

ABD Başsavcısı Jeff Sessions yaptığı açıklamada, uluslararası suç örgütleri olarak beş grup belirlendiğini açıkladı. Pazartesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.