Çarşamba, 15 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Rejimin İdlib saldırısı öncesi Türkiye, İran ve Rusya arasında diplomasi trafiği

, ’de rejimin olası İdlib saldırısı ve son duruma ilişkin olarak ve Tahran’la yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Devlet Başkanı Vladimir ’le dün akşam saatlerinde gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ana gündemi İdlib’ti. İki lider, İdlib’in yanı sıra Suriye’deki genel durum, yaşanan gelişmeler ile ikili ve bölgesel konular hakkında fikir teatisinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan ve Putin’in, başta Suriye meselesi ve Astana görüşmeleri olmak üzere bir dizi ikili ve bölgesel konu hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu aktardı.

Esed rejiminin olası İdlib saldırısı

İki lider arasındaki telefon görüşmesinin, Esed rejiminin İdlib’e hazırlığında olduğuna dair çıkan haberlerin ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Rejim, önceki gün İdlib’e bağlı köylerde dağıttığı broşürlerle, halkı “mutabakat sürecine” katılmaya çağırmıştı. de helikopterlerle, Taftanaz, Kafarya, ve İdlib’in güney kırsalındaki bölgelere broşür dağıtıldığını ifade etti.

, Astana görüşmelerinin diğer iki garantörü Rusya ve İran’la ilişkilerini giderek artırıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün, İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi ile Suriye’deki gelişmeler de dahil, bir dizi önemli konu hakkında görüşmelerde bulundu.

Şarku’l Avsat’ın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, müzakerelerin gündeminde, Suriye’deki gelişmeler ve özellikle de İdlib’e karşı rejim güçlerinin olası saldırısı vardı.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren kaynaklar, Mahmud Vaizi’nin İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’a, ikili ilişkiler, yaptırımları ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili mesaj ilettiğini aktardı.

Vaizi’nin Türkiye ziyaretinin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yapacağı Ankara seyahatinin öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İşsizlik Oranı Mayıs Ayında Azaldı

Türkiye’de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 9,7 oldu. …

YPG/PKK Suriye’de Okulları Kapatmaya Devam Ediyor!

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG, ülkenin kuzeyinde bulunan Haseke ilinde iki okulu daha dayattığı müfredatı uygulamadığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.