Salı, 16 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Ramazan’a Dünya perşembeden, Türkiye çarşamba’dan başladı


Ramazan hilalinin gözüküp-gözükmemesi meselesi bu yılda gündeme geldi. hariç bütün dünya ülkeleri Ramazan'a perşembe başlayacağını duyururken, çarşamba'dan başladı.

Türkiye'de yarın başlarken 17 Arap ülkesi dahil tüm dünya ülkeleri, hilalin gözüküp-gözükmemesi, İslam hukuku kurumlarının kararları çerçevesinde yaşanan farklı görüşler nedeniyle Ramazan ayına bir gün sonra girecek.

Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (), Bahreyn, Kuveyt, Umman, Yemen, Irak, Ürdün, Filistin, Lübnan, , , Sudan, Libya, Tunus ve Cezayir Ramazanın ilk orucunu perşembe günü tutacak.

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesinden yapılan açıklamada,Ramazan ayının perşembe günü başladığı ifade edildi. Dün akşam saatlerinde Kabe'de namazı kılınmadı, bu akşam kılınacağı bildirildi.

ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin yaptığı yazılı açıklamada, görünmediği için şaban ayının çarşamba günü tamamlanacağını ve perşembe günü Ramazan'a girileceğini aktardı.

Ürdün Müftüsü Hüseyin Halayle ise, çarşamba günü şaban ayının son günü olduğunu ve ilk orucun perşembe günü tutulacağını söyledi.

Katar Hilali Gözetleme kurullarından yapılan açıklamalarda da gözlemler sonucu Ramazan ayının başlangıcının perşembe günü ilan edildiği bildirildi.

BAE, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Yemen, Irak, Lübnan, Suriye, Mısır, Sudan, Libya, Tunus ve Cezayir'deki dini kurumlardan yapılan açıklamalarda da ramazan ayının ilk gününün perşembe olarak belirlendiği kaydedildi.

FARKLILIKLARIN SEBEBİ NE?

İslam hukukunda, esas alınan ay takvimi, başlangıcı ve bitişi ayın hareketlerine göre belirlenen aylardan oluşuyor. Ramazan ayı da ay takvimine göre her sene değiştiğinden, oruca başlayabilmek için öncelikle, Ramazan ayının başladığını tespit etmek gerekiyor. İslam fıkhında yeni ayın tespiti için iki görüş bulunuyor. Aybaşlarının belirlenmesinde çıplak gözle görülme yöntemini tercih edenler ile bilimsel ölçüm ve hesaplamaları esas alan fıkıh otoriteleri, zaman zaman tarihlendirme konusunda farklılaşıyor.
TÜRKİYE'DE RAMAZANIN BAŞLANGICI 1 YIL ÖNCEDEN BELLİ

Kameri aylarda, aylar gün gün belirlenirken ayı takip ettiğini söyleyen işleri başkanlığının açıklamalarının tersine devlet Ramazan ayı başlangıcını 1 yıl öncesinden belirliyor.
Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı da Ramazan ayının başlangıcı ve bayramların tespitinde, öteden beri İslam alimlerinin büyük çoğunluğunca benimsenmiş hilalin yerel görülmesini değil dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini (ihtilaf-ı metali) esas aldığını iddia ediyor. Fakat ay bu yıl olduğu gibi dünyanın hiçbiryerinde görünmesede ilkesi gereği Din devlete Türkiye'de karışamadığından dolayı uygulamaya koyulamıyor.
rasathanesinden paylaşılan bilgilerde de Ay'ın bu yıl dün akşam saatlerinde dünyanın hiçbiryerinde görünmediği belirlendi. Ay görünmemesine rağmen Türkiye bu yıl Ramazan'a birgün erken girdi.
İslam'da Ramazan'a erken başlamanın caiz olunmadığı bilinmektedir. Bu güne Şek günü denilmektedir ( Bakınız; Şek günü nedir? )
(Dipnot; Haber içeriği Dünyabülteni haber sitesinden alınarak ISLAHHABER tarafından analiz edilmiştir.)

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Çeçenistan ve İnguşetya arasında sınır anlaşması

Çeçenistan Parlamentosu Başkanı Daudov, Çeçenistan ile İnguşetya arasındaki idari sınırı belirleyen anlaşmanın yürürlüğe girdiğini açıkladı. …

İran’da öğretmenlerden ‘hayat pahalılığı’ grevi

İranlı öğretmenlerin hayat pahalılığı karşısında maaşlarının yetersizliği konusunda başlattıkları grev büyümeye devam ediyor. İranlı öğretmenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.