Cuma, 17 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Ramazan orucunda şeker hastası ve tansiyonu olan kişiler ne yapar

Şeker hastalığı veya tansiyon sorunları yaşayan bir kimse oruç tutamadığı günler için fidye verebilir mi? Fakir olan bir kimseyi bir kere mi yedirir yoksa iki defa mı?

Allah’a hamd olsun,

Birincisi: Şüphesiz tüm şeker ve tansiyon hastaları aynı derecede değiller, nitekim doktorlar bunları bir kaç kategoride ele alırlar. Bazıları sağlık kurallarına riayet ettiklerinde güvenli bir şekilde oruçlarını tutabilirler. Bazıları ise hiç oruç tutamazlar. Şayet şeker hastalığı ile tansiyon sorunu birlikte yaşanıyorsa oruç tutmak çok zor hale gelmektedir.

Bunun üzerine hasta mutlaka doktora danışması gerekir. Verilen tavsiyeye göre ya oruç tutar veya iftar eder. Sonuç olarak her hastalık, iftarı mübah kılmaz. Nitekim (1319) nolu sorunun cevabında açıklanmıştır.

İkincisi: Tansiyon ve şeker hastalıkları kronik hastalıklardan olması üzerine, hasta genel olarak bu hastalıklardan dolayı oruç tutamadığı için orucunu kaza edemez bu durumda vacip olan şudur: Oruç tutamadığı her gün için bir fakire yemek verir ve orucu kaza etmez.

"Fakiri yedirmek"ten amaç bir öğün yedirmektir. Hasta isterse bir yemek yapar ve fakir olan şahsı yemeğe çağırır ve yedirir. İsterse yemeği pişmiş veya çiğ de verebilir. Her hangi bir şekilde yemeği verirse geçerli olur ve vacibi yerine getirmiş sayılır. Bu bilgiler (101100) ve (49944) nolu cevaplarda daha detaylı bir şekilde (açıklanmıştır.

En iyisini Allah bilir.

İslam Soru-Cevap Sitesi

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İhramlı bir kimsenin banyo yapması veya ihram elbisesini değiştirmesi caiz midir?

İhramlı bir kimsenin temizlik amacıyla banyo yapması caiz mi? Ayrıca ihramlı kimse İhram elbisesini değiştirmesi …

Kurban kesecek kişinin sakınması gereken hususlar

Kurban kesecek kişi saçını ve tırnaklarını kesmesi caiz mi? Allah’a hamd olsun, Şeyh bin Baz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.