Çarşamba, 25 Nisan 2018
Free website traffic to your site!

“PKK/PYD-YPG Suriye’de Cinsel Şiddete Başvuruyor”

Türkiye’nin () Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Güven Begeç, “/PYD-YPG, raporlarında da yer aldığı gibi, işkence ve cinsel şiddete başvuruyor.” dedi.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Güven Begeç, BM Güvenlik Konseyi’nde çatışmalarda cinsel şiddet olaylarının görüşüldüğü oturumda konuşma yaptı.

AA’da yer alan habere göre, Begeç, ’de hem Beşşar hem de IŞİD ve PKK/PYD-YPG gibi örgütlerin işlediği, BM raporlarına da giren “korkunç” cinsel şiddet olaylarına dikkat çekti.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu’nun geçen ay yayımlanan raporunun, PYD/PKK’nın paravanı SDG’nin Rakka'da alıkoyduğu erkeklere şiddet uyguladığı, cinsel organlarını yaktığı ya da yakmakla tehdit ettiğini ortaya koyduğunu hatırlatan Begeç, “PKK/PYD-YPG, BM raporlarında da yer aldığı gibi, işkence ve cinsel şiddete başvuruyor.” diye konuştu.

“Uluslararası Toplum Bu Kısır Döngüyü Sonlandırmalı”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu, çatışmalarda cinsel şiddet olaylarını ortaya koyan raporuna değinen Begeç, Myanmar ordusunun Arakan’da Rohingya Müslümanlarına uyguladığı şiddet olaylarının da son derece “rahatsız edici” olduğunu vurguladı.

Begeç, uluslararası toplumun Myanmar hükümetinden Arakanlı göçmenlerin güvenli bir şekilde köylerine dönmesini sağlamasını, insani erişime izin vermesini, cinsel şiddet dâhil bütün şiddet olaylarına son vermesini ve bu “kısır döngüyü” sonlandırmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Altay Tankı İhalesini BMC Kazandı

​​​​​​​Milli ana muharebe tankı Altay'ın seri üretimi ve Altay tankına motor geliştirilmesi için başlatılan projede …

‘AKPM’nin Çağrısı, Türkiye’nin İçişlerine ve Seçimlerine Açık Müdahaledir’

​​​​​​​Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "AKPM'nin, seçim güvenliği ve OHAL nedeniyle seçimlerin ertelenmesi çağrısı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir