Cumartesi, 22 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Pekin’den Pentagon’un ‘Çin ordusu raporuna’ tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Pekin’in Pentagon'un Çin ordusu hakkında yayınladığı raporu ettiğini bildirdi.

Çin ordusu hakkındaki rapor Cuma günü yayınlandı. Raporda Pekin'in, silahlı kuvvetlerini " ve müttefiklerine karşı" eğittiği ileri sürüldü.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın "ABD raporunda gerçekler dikkate alınmamış. Çin'in savunma inşasıyla ilgili absürd yorumların yanı sıra, Çin'in egemenlik ve toprak bütünlüğü konusunda sorumsuzca yapılan açıklamalara yer verilmiş" ifadelerine yer verilen açıklamasında, Çin ordusu hakkında yayınlanan raporun sert bir şekilde protesto edildiği de belirtildi.

Pekin'in barışçıl gelişme yoluna sıkı sıkıya bağlı olduğu ve askeri politikasının savunma esası üzerine inşa edildiği vurgulanan açıklamada,"Bağımsızlığı, devlet egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için savunma altyapısını güçlendirmek her egemen devletin meşru hakkıdır. Bunda suçlama yapılmasını hak edecek hiçbir şey yok" İfadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Amerikan tarafına ‘ savaş' düşüncesi ve köhnemiş ‘sıfır toplamlı oyun' konseptini terk etmeleri çağrısında bulunarak, Çin'in stratejik hedefleri ve savunma inşaatını nesnel ve rasyonel bir şekilde değerlendirmeleri ve her yıl sorumsuz raporlar yayınlamaktan vazgeçmelerini istedi.

Lu ayrıca, ABD makamlarını ikili ilişkilerin istikrarlı gelişimini desteklemek için gerçekçi davranmaya çağırdı.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Malezya Başbakanı: Eşcinselliği Veya LGBTİ Haklarını Kabul Edemeyiz

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, cuma günü yaptığı açıklamada Malezya'nın eşcinsel evliliği veya LGBTİ haklarını kabul …

Bakan Gül: Türkiye’deki sıkıntılar psikolojik

Bakan Gül: Türkiye'deki sıkıntılar psikolojikADALET Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'deki ekonomik sorunların birlikte çözüleceğini belirterek, "Türkiye'de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.