Pazartesi, 20 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Papalık’tan idam cezasına dair yeni ‘içtihat’: İnsanlığa aykırı

Katolik Kilisesi, idam cezasıyla ilgili öğretisinde değişikliğe gitti.

Katolik Kilisesi'nin yönetim merkezi Vatikan'dan bugün yapılan açıklamaya göre Francesco idam cezası konusundaki dini öğretide değişikliğe gidilmesine karar verdi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Adil bir yargılamanın ardından meşru yetkililerin idam cezasına başvurması uzun zamandır, belli suçların ağırlığına uygun ve kamu yararını koruma amacıyla, aşırı da olsa, kabul edilebilir bir karşılık olarak değerlendiriliyordu.

Ancak günümüzde, insan onurunun çok ciddi suçların işlenmesinden sonra bile ortadan kalkmadığı bilinci gittikçe artmaktadır. Ayrıca, devlet tarafından verilen cezai yaptırımların anlamı konusunda yeni bir anlayış biçimi ortaya çıkmıştır. Son olarak, vatandaşların gerekli şekilde korunmasını garanti altına alırken suçluyu kefaret olasılığından nihai bir şekilde mahrum etmeyen, daha etkili tutukluluk sistemleri geliştirilmiştir.

Sonuç olarak öğretisi, İncil'in ışığında 'idam cezasının, kişilik dokunulmazlığı ve insan onuruna yönelik bir saldırı teşkil etmesi nedeniyle kabul edilemez olduğunu' söyler ve tüm dünyada yürürlükten kaldırılması için kararlılıkla çalışır."

Papa, 'İnsanlığa ve Hristiyanlığa aykırı' demişti

Papa Francesco geçmişte de, idam cezasının "umuda yer bırakmadığı" için hem insanlığa hem de Hristiyanlığa aykırı olduğunu söylemişti. Papa, insan hayatının "Yaratan'ın gözünde daima kutsal" olduğunu da belirtmişti.

Vatikan'dan bugün yapılan açıklamaya göre Papa, Katolik Kilisesi öğretisinde değişikliğe gidilmesine ise geçen Mayıs ayında Vatikan İnanç Doktrini Kurulu Başkanı ile görüşmesinde onay verdi. Papa bu değişikliğin farklı dillere de tercüme edilerek Katolik Kilisesi ilmihaline eklenmesi talimatı verdi.

İdam cezasının asla kabul edilemeyeceği şeklindeki yeni Katolik Kilisesi öğretisi kamuoyuna bugün duyurulurken, Vatikan gazetesi Osservatore Romano'da yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Tatvan Özgür-Der’de Yaz Kur’an Kursu Yıl Sonu Etkinliği Yapıldı

Kız ve erkek öğrenciler Tatvan Özgür-Der tarafından düzenlenen yaz Kur’an kursunun gerçekleştirilen yıl sonu etkinliği …

“Bin Yıl Yaşasam, Ölsem O Günü Unutamam”

Beşşar Esed rejiminin kimyasal silah ile bin 400’ün üzerinde sivili öldürdüğü saldırının 5. yılında, katliamdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.