Cuma, 22 Haziran 2018
Free website traffic to your site!

Özbekistan’da Çocukların Camiye Gitmesi Yasaklandı

Özbekistan Din İşleri Konseyi ülkede çocukların camiye gitmesinin yasaklandığını açıkladı.

Özbekistan hükümetine bağlı Din İşleri Konseyi yetkilisi Muhammadbobur Yuldashev ülkesinde çocuklara camilere gitmek yasak olduğunu açıkladı.

Geçen hafta Cuma günü Din İşleri Konseyi, Gençlik Birliği, Dini İdare ve İslâm medeniyeti merkezi temsilcileri katılan toplantıda bir soruyu cevaplandıran Yuldashev şunları söyledi:

"Zaten söz konusu olan yetişkin olmayanlardır. Onlar iyi ve kötülüğü birbirinden ayıramazlar. Camiler ise kutsal mekanlardır. Camilerde büyükler kendilerini arındıracaklar. Onlar ibadethanelere vücutlarını ve elbiselerini temizleyerek giderler. Peygamberimiz bile yetişkin olmayanların camiye gitmesini yasaklamıştır.”

Günümüzde Özbek toplumunda kamu alanlarında Müslüman kadın ve kızların başörtülü serbestliği yoğun olarak tartışılmaya devam ediyor.

Daha önce de eski devlet başkanı İslam Kerimov döneminde “kara listeye” alınan 16 bin Müslümanın bu listeden çıkartıldığı ve ezanın hoparlörler ile okunmasının bırakıldığı haber verilmişti.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

BM Suriye’deki 750 bin sivili uyardı

Birleşmiş Milletler, Suriye'nin güneyindeki Dara kentindeki çatışmaların 750 bin sivilin hayatını tehlike atmasından endişe duyduklarını …

Abdulmetin Balkanlıoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı

​​​​​​​Geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Abdulmetin Balkanlıoğlu için Fatih Camisi'nde ikindi namazını müteakip cenaze …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir