Pazartesi, 15 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Orucun bozulduğunu sandı ancak ayın hürmeti için oruç tutmaya devam etti, sonra orucun bozulmadığını öğrendi bu durumda kaza gerekir mi?

Oruçlu kimse, yaptığı yasak bir eylemden dolayı orucu bozulduğuna inanır ancak oruç ayının hürmetine orucunu tamamladı, daha sonra orucun bozulmadığı ortaya çıkarsa bu durumda kaza gerekir mi?

Allah’a hamd olsun,

Oruçlu kimse orucun bozulduğuna inanırsa ancak oruç ayının hürmetine orucu tamamlarsa, daha sonra orucun bozulmadığı ortaya çıkarsa, orucun kazası gerekmez ve orucun bozulduğuna inanmasının bir zararı yoktur. Çünkü oruca aykırı olan bir şeyi yapmamış ve orucun kesmesine niyet etmemiştir. Niyette vacip olan hükmün onunla birlikte olmasını sağlamaktır. Buda niyetin hükmünü birlikte uygulamıştır. Bunun delili ise günün geri kalan süreyi oruçla geçirmiştir.

Daha önceden oruç esnasında orucunda şüpheye düşen kimsenin orucu geçerli olup olmadığın hakkında ihtilaf olduğunu belirtmiştik ancak bu konuda tercihli görüş orucun geçerli olduğudur. Kesin bir niyetle oruca başladığı, oruca başladığı ve oruca aykırı bir şey yapmadığı takdirde ereddüt onun orucun bozmaz. Çünkü asıl orucun devam etmesidir. İftar olup olmadığı hakkında şüpheye düşmesi orucun niyetine aykırı değildir. İbn Useymin, İbn Cibrin rahimehullah böyle fetva vermişlerdir. Daha detaylı bilgi için (194641) nolu sorunun cevabına bakınız.

Bu kişi iftar etmekle ve orucun tamamlak arasında tereddüte girmişse; hiç bir şekilde iftar etmeye niyetlenmemiş ve orucu bozan bir şey yapmamışsa, doğru olanı orucun geçerliliğidir. Çünkü kişinin tek yaptığı şey, ayın hürmetine orucu tamamlamasıdır.

Sonuç olarak bu oruç geçerlidir. Niyet ettiği farzı yerine getirmiş olur. Onun üzerine hiç bir yükümlülük yoktur.

En iyisini Allah bilir.

İslam Soru-Cevap Sitesi

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Zulme uğrayan bir kimse, kendisine zulüm eden birinden haberi olmadan hakkını alabilir mi?

– . – Fıkıh ve Fıkıh Usulü » Fıkıh » » Kiralama/İcar » . – …

Kaza ve Kadere iman

– Akide » İman » Kaza ve Kadere İman. İslam’da sabrın önemi nedir? Müslüman neye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.