Salı, 22 Mayıs 2018
Free website traffic to your site!

Nikaragua’da Sokakların Kontrolü Kaybedildi

Binlerce protestocu Nikaragua’nın başkenti Managua’nın ana caddelerini doldurdu. Devlet Başkanının istifasını talep eden protestocular, birkaç gündür devam eden eylemlerinde polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Polisin protestocuları dağıtmak için güç kullanmasının ardından dokuz kişi hayatını kaybetmişti.

Mavi beyaz Nikaragua bayrakları sallayan protestocular, başkentin ana sokaklarındaki yürüyüşlerini sürdürürken ‘başkan gitsin’ sloganları attı.

Polisin önceki müdahalesinin ölümle sonuçlanmasının ardından Pazartesi gününki yürüyüşte polis geri durdu.

Protestocular geçtiğimiz hafta daha önce solcu bir gerilla lideri olan Cumhurbaşkanı Daniel Ortega’nın aile üyeleriyle birlikte diktatörlük kurma isteğinde olduğu yönündeki eleştirilerin ardından başladı.

Uluslararası güvenlik politikaları araştırmacıları için haber-analizler sunan Asya’nın Sesi Haber Merkezi, Madagaskar, Nikaragua ve ’da eş zamanlı başlayan devlet başkanları protestoların rastlantısal olmayabileceğine dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Daniel Ortega, sokakların tansiyonunu düşürmek için Pazar gecesi yaptığı açıklamada refah-bakımı girişiminin geri çekildiğini söylemişti.

Protestocular, söz konusu girişimin akrabalarla elde edilecek bir diktatörlük olarak değerlendiriyor.

Üniversite öğrencilerinin de katıldığı Pazartesi gününki yürüyüş, altı günlük protestoların en geniş katılımına ev sahipliği yaptı.

Ortega’ya muhalif gazetelerden La Prensa, Cumhurbaşkanının ‘sokakların kontrolünü kaybettiğini’ yazdı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Şili’nin Piskoposları, Cinsel Taciz’e Karşı İstifa Çağrısı

Sızan bir belgede Papa, Şili kilisesi hiyerarşisini, cinsel taciz vakalarında “ciddi kusurlar” bulundurmakla suçladı. Bütün …

Brezilya’da IŞİD’e Bağlı Hücre Oluşturmak İsteyen 11 Kişi Yargılandı

Brezilyalı Savcılar, Brezilya’da IŞİD’e bağlı bir hücre oluşturmak istediği iddia edilen 11 kişiyi yargıladı. Şüphelilerin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir