Pazar, 23 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Myanmar Güçleri 24 Bini Aşkın Arakanlı Müslüman’ı Katletti!

Ontario Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın araştırmasına göre ’da 24 binden fazla Arakanlı Müslüman katledildi. Araştırma raporunda 4 aylık bir bebeğin bile ateşe verildiği belirtildi.

19 Ağustos 2018 Pazar 16:47A+A-

Avustralya, Bangladeş, , Norveç ve ’den araştırmacı ve kuruluşların yer aldığı merkezli Ontario Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından yayımlanan araştırma raporunda, geçen yıl ağustostan bu yana Myanmar güçleri tarafından yapılan zulümde, 24 binden fazla Arakanlı Müslüman’ın hayatını kaybettiği kaydedildi.

AA’da yer alan habere göre araştırmada, 40 binden fazla Arakanlı Müslüman’ın silahla yaralandığı, 114 bininin darp edildiği ve 31 bininin ise ateşe atıldığı belirtildi.

Bölgede 115 bin Rohingya evi ateşe verilirken, 113 bin evin de saldırılarda hasar gördüğü kaydedildi.

4 Aylık Bebek Bile Yakıldı

Raporda, Tolatuli köyünde yaşayan Arakanlı Hasina Begum’un, Myanmar güçlerinin köyünü ateşe vererek insanları öldürdüğünü, köyden kaçmak isteyenleri bir nehir kenarında sıkıştırarak ateş ettiğine ilişkin ifadelerine yer verildi.

Begum, Myanmar güçlerinin silahla en az 50-60 kişiyi öldürdüğünü, bazılarının nehre atlayarak kurtulduğunu aktardı.

Öldürülenlerin cesetlerinin yakıldığı bilgisini veren Begum, 4 aylık bebeğinin de askerler tarafından ateşe verildiğini söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, geçen yıl 25 Ağustos-24 Eylül arasında 9 bin 400 Arakanlı Müslüman’ın öldürüldüğünü açıklamıştı.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik

’ye göre, 25 Ağustos 2017’den sonra ’dan kaçmak zorunda kalarak Bangladeş’e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Uluslararası medya ve kuruluşların Arakan eyaletine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti, bugüne kadar Arakanlı Müslümanların geri dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri de yerine getirmedi.

Bangladeş’e sığınan Arakanlı ve insan hakları örgütleri, gerekli güvenli ortam sağlanmadan bu kişilerin Myanmar’a dönmelerinin, yeni bir etnik temizliğe yol açacağı endişesini taşıyor.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İşgalci İsrail Filistin Yönetiminin Paralarının Bir Kısmına El Koyacak

İşgalci İsrail’in Maliye Bakanı Kahlon'un, ülkesinin Filistin yönetimi adına topladığı verginin bir kısmına el koyma …

Çelişkilerinin Derinleşmesi Kaygılandırmasın Bizi!

KENAN ALPAYE-posta: Yazarın Tüm Yazıları > Rusya ordusuna ait 15 üst düzey askeri personel taşıyan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.