Cuma, 22 Haziran 2018
Free website traffic to your site!

Musul’da, PKK’ya 10 Gün Süre Tanındı

İl Meclisi Başkanı Kiki, 'nın Şengal/Sincar ilçesinden çıkması için kendilerine 10 gün süre tanıdıklarını söyledi.

Musul İl Meclisi, Şengal/Sincar ilçesinde konuşlanan PKK'ya bölgeden çekilmesi için 10 gün süre tanıdı.

İl Meclisi Başkanı Beşir Kiki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezi hükümeti ve Musul İl Meclisi'nin ortak toplantısı sonucu, Şengal/Sincar ilçesindeki kamu binalarını elinde tutan PKK'nın ilçeyi terk etmesi için 10 günlük süre tanıdıklarını ifade etti.

PKK'nın, Şengal/Sincar'da konuşlanması veya orada varlık göstermesinin mümkün olmadığını dile getiren Kiki, "İl Meclisi'nin bu konudaki tavrı açık ve nettir. PKK'nın ilçeden çıkması gerekiyor. Bunun için de işbaşındayız ve tüm girişimlerde bulunuyoruz." dedi.

Örgütün ilçedeki varlığı nedeniyle, Şengal/Sincar'daki idari yetkililerin görevlerini yapamadığını hatırlatan Kiki, 10 gün içerisinde söz konusu yetkililerin bölgelerine dönmeyi amaçladığını kaydetti.

’in 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal/Sincar'daki Ezidilere saldırmasını bahane eden PKK, bölgede varlık göstermeye ve yayılımcı bir politika izlemeye başlamıştı.

Irak merkezi hükümetine bağlı ortak güçlerin, 16 Ekim 2017 tarihinde düzenlediği askeri sonucu PKK'nın yanı sıra 'nin yer aldığı Şengal/Sincar, Bağdat yönetiminin kontrolüne geçmişti. Bu sonrası Şengal/Sincar ilçesi ve çevresinde hakimiyet gösteren Peşmerge güçleri, bölgeden çekilmek zorunda kalmıştı.

Şengal/Sincar ilçesinde hali hazırda, Irak ordusu, Haşdi Şabi, federal polis güçlerinin yanı sıra PKK'ya bağlı unsurlar var.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

BM Suriye’deki 750 bin sivili uyardı

Birleşmiş Milletler, Suriye'nin güneyindeki Dara kentindeki çatışmaların 750 bin sivilin hayatını tehlike atmasından endişe duyduklarını …

Abdulmetin Balkanlıoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı

​​​​​​​Geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Abdulmetin Balkanlıoğlu için Fatih Camisi'nde ikindi namazını müteakip cenaze …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir