Salı, 14 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Müslüman gazetecinin Orta Afrika’da ölümünde ‘Rusya parmağı’

paralı asker kuruluşu Vagner'i araştırırken öldürülen Müslüman gazetecinin ölümünde parmağı olduğu ifade edildi.

Rus paralı asker grubu olarak bilinen "Vagner Grubu" ile ilgili bir belgesel çekimi için bir süredir Cumhuriyeti’nde bulunan 3 Rus gazetecinin öldürüldüğü bildirilmişti.

Gazetecilerin araçlarıyla hareket halindeyken, kimliği belirsiz kişilerce durdurularak öldürüldüklerinin belirtilmişti.

Ölenlerin gazeteci Orhan Cemal, kameraman Kiril Radçenko ve yapımcı Aleksandr Rastorguyev adlı Rus vatandaşları oldukları kaydedilmişti.

Aslen Azerbaycanlı olan Cemal'in Orta 'da da faaliyet gösteren Rus paralı asker oluşumu Vagner'i araştırdığı biliniyordu. 'de de muhaliflere ve 'e karşı çatışmalara katılan Vagner grubunun, Orta Afrika'daki Rusya çıkarları için stratejik faaliyetlerde bulunduğu iddia ediliyordu.

Orta Afrika'da yakın bir tarihte başlayan iç karışıklıkta Müslümanlara yönelik katliamlar baş göstermiş, ülkedeki 'daki olaylara benzer şekilde linç edilerek öldürülmüştü. Bu yılın başlarında, Rus paralı asker şirketinin ülkede faal olduğu ortaya çıkmıştı.

Müslüman düşünür ve Rusya İslam Komitesi eski Başkanı Haydar Cemal’ın gazeteci oğlu Orhan Cemal'in, hem Rusya’daki hem de Rusya dışındaki Müslümanların haklarını savunduğu, Rusya’nın Kırım’ı işgaliyle ilgili sert çıkışlar yaptığı ve Kırımlı Müslümanlar tarafından sevilen bir isim olduğu ifade ediliyor.

Bu doğrultuda Cemal'in, gerek yaptığı insan hakları faaliyetleri, gerekse Orta Afrika'da Vagner eliyle yayılan Rus etkinliğine yönelik araştırmaları sebebiyle öldürülmüş olabileceği öne sürüldü.

Olaya dair bir bilginin paylaşılmaması ve saldırının gölgede kalması, suikastte Rusya parmağı olduğu şüphesini doruğa çıkarıyor.

Kaynak: AA, Mecra, Mepa News

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Netanyahu ile Sisi’den Gazze planı

İsrail Başbakanı Netanyahu ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi arasında başkent Kahire'deki gizli görüşmenin 22 Mayıs'ta …

Eş-Şebab istihbarat yetkilisine suikast düzenledi

Eş-Şebab Somali'nin başkenti Mogadişu'nun kuzey bölgesinde federal hükümet istihbarat yetkilisini hedef alan saldırı düzenledi. Kuzey …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.