Pazar, 21 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Mali’deki El Kaide: Savaş Devam Ediyor

Cemaatu Nusreti İslam Vel Muslimin grubu ’de düzenlediği cihat operasyonlarını gösteren ‘Savaş Devam Ediyor’ başlıklı yeni bir video yayınladı. El Kaide’nin kolu olan grubun videosu Ez Zellaka Medya tarafından paylaşıldı.

Videoda Mali ve Fransa Ordusuna yönelik saldırılara ait karelerin yanı sıra El Kaide liderlerinin konuşmalarından da kesitlere yer verildi.

Zellaka Medya, logosunu ilk defa bu videoyla El Kaide’nin diğer kollarına ait medya kanatlarıyla bir arada göstererek El Kaide’nin resmi kuruluşlarından biri olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Cemaatu Nusreti İslam Vel Muslimin, videoda, Mali’de yürüttüğü savaşın , , , , , , , Kenya, ve Çeçenistan’daki diğer savaşlarla aynı amacı taşıdığını belirtti.

Videoda görünen El Kaide liderleri arasında Usame Bin , Nasir El Vuhayşi, Enver El Evlaki, İbn Hattab, Muhtar Ebu Zubeyr, Ebu Hasan El Raşid El Buleydi, Abdulhamid Ebu Zeyd, Ebu Firas Suri ve Muhammed Zehavi gibi isimler var.

ABD’de ömür boyu hapis cezası mahkumiyetinde olan El Kaide’nin eski sözcüsü Süleyman Ebu Ğeys şöyle derken görüntülendi: “Allah bize mustazafları korumamızı emretti, biz de bu yüzden o zayıf kimseleri koruyoruz. Allah bize mürtedleri korkutmamızı emretti, biz de mürtedleri korkutuyoruz. Allah bize küfrün önderlerini öldürmemizi emretti, biz de küfrün önderlerini öldürüyoruz.”

Video daha sonra Mali ve Fransa’nın İslami Mağrib’teki cihat yanlılarına yönelik savaşını sert dille eleştiren bir anlatımla devam etti.

Spiker, Fransa’nın Mali’deki savaşının İslam’a karşı yürütülen savaşın bir parçası olduğunu kaydetti.

Cemaatu Nusreti İslam Vel Muslimin liderlerinden AbdulHakim El Muhacir Fransa’ya yönelik hitabında ‘Fransa’nın bölgedeki Müslümanlara yönelik savaşının ekonomi savaşı değil, iman ile küfür arasındaki savaş olduğunu’ kaydetti.

Yahya Ebu Hammam da videoda kısa bir konuşma yaparak Mali’de faaliyet gösteren Fransa ve G5 Sahil Güçlerine hitap etti.

Videoda ayrıca cihat yanlılarının eğitim ve saldırı gösterileriyle 14 Nisan’daki Timbuktu’daki -Fransa üssüne yapılan cihat operasyonunun görüntüleri de bulunuyor. Fransa, saldırıda 7 askerinin yaralandığını söylemişti.

Güvenlik Politikaları Araştırmacıları, Ez Zellaka Medya tarafından paylaşılan videoyu indirebilir.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Tunus, IŞİD Saldırısıyla Aldığı Olağanüstü Hal Kararını Uzattı

Tunus Cumhurbaşkanlığı ülkedeki olağanüstü hal koşullarının uzatıldığını duyurdu. Olağanüstü hal kararı 2015 yılında peş peşe …

Ukbe Bin Nafi Taburları’ndan Tunus Askerlerine IED Saldırısı

İslami Mağrib’teki El Kaide Grubunun Tunus Kolu Ukbe Bin Nafi Taburları, Kasserine’de yer alan Chaambi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.