Pazartesi, 25 Haziran 2018
Free website traffic to your site!

Kuzey Humus’tan Tahliyeler Başladı

Rejimin abluka altında tuttuğu ve gerginliği azalma bölgeleri arasında yer alan Suriye’deki Kuzey bölgesinden ayrılan 3 bin 194 kişiyi taşıyan ilk konvoy, Fırat Kalkanı bölgesindeki Bab yakınlarına ulaştı.

Beşşar rejimi ile aracılığında yapılan müzakereler sonucu, direnişçilerin kontrolündeki Kuzey Humus’ta zorunlu tahliyeler için 2 Mayıs’ta anlaşmaya varılmıştı.

Bu çerçevede bölgedeki ablukasından çıkmak isteyen sivilleri taşıyan ilk konvoy, dün öğleden sonra Kuzey Humus’tan ayrılarak Fırat Kalkanı bölgesine doğru yola çıktı.

Bab’daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Kuzey Humus’tan yola çıkan ve içinde 3 bin 194 kişiyi taşıyan 66 otobüs, sabah saatlerinde Fırat Kalkanı bölgesindeki Bab yakınlarına ulaştı.

Humus’ta Durum

Humus’un kuzeyinde direnişçilerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik alan, 5 yıldır abluka altında tutuluyor. Bölgede 200 ila 250 bin kişi yaşıyor.

Bölge, , Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017’de Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı.

Rusya, Humus’un kuzeyini kapsayan gerginliği azaltma bölgesinde 4 Ekim 2017’de rejim ve direnişçiler arasında ateşkese varıldığını duyurmuştu ancak rejim, geçen ay Şam’daki Doğu ’yı abluka ve yoğun saldırılar neticesinde ele geçirdikten sonra 14 Nisan’da Kuzey Humus’a yönelmişti.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

“Mültecileri Reddeden AB Ülkelerine Yaptırım Uygulansın”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mültecileri reddeden Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere ekonomik yaptırım uygulanması gerektiğini …

Ramallah’ta Gazze’ye Destek Yürüyüşü

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte Filistin yönetiminin Gazze’ye uyguladığı yaptırımları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir