Salı, 18 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Kuzey Humus’tan Tahliyeler Başladı

Rejimin abluka altında tuttuğu ve gerginliği azalma bölgeleri arasında yer alan ’deki Kuzey bölgesinden ayrılan 3 bin 194 kişiyi taşıyan ilk konvoy, Fırat Kalkanı bölgesindeki Bab yakınlarına ulaştı.

Beşşar ile aracılığında yapılan müzakereler sonucu, direnişçilerin kontrolündeki Kuzey Humus’ta zorunlu tahliyeler için 2 Mayıs’ta anlaşmaya varılmıştı.

Bu çerçevede bölgedeki ablukasından çıkmak isteyen sivilleri taşıyan ilk konvoy, dün öğleden sonra Kuzey Humus’tan ayrılarak Fırat Kalkanı bölgesine doğru yola çıktı.

Bab’daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Kuzey Humus’tan yola çıkan ve içinde 3 bin 194 kişiyi taşıyan 66 otobüs, sabah saatlerinde Fırat Kalkanı bölgesindeki Bab yakınlarına ulaştı.

Humus’ta Durum

Humus’un kuzeyinde direnişçilerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik alan, 5 yıldır abluka altında tutuluyor. Bölgede 200 ila 250 bin kişi yaşıyor.

Bölge, , Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017’de anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı.

Rusya, Humus’un kuzeyini kapsayan gerginliği azaltma bölgesinde 4 Ekim 2017’de rejim ve direnişçiler arasında ateşkese varıldığını duyurmuştu ancak rejim, geçen ay Şam’daki ’yı abluka ve yoğun saldırılar neticesinde ele geçirdikten sonra 14 Nisan’da Kuzey Humus’a yönelmişti.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Katar, İdlib kararından memnun

Katar Dışişleri Bakanlığı, Soçi'de alınan İdlib'de silahsız bölge oluşturma kararının memnuniyet verici olduğunu açıkladı. Katar, …

Burkina Faso Batı Afrika’da cihat yanlılarının yeni cephesi mi?

Burkina Faso'da ülke çapında çatışmalar ve saldırılar hızla artıyor. Burkina Faso Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.