Cumartesi, 17 Mart 2018

Kudüs Konuşmasının Ardından ABD’nin Terör Listesine Girdi

Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanlığı, Arap Yarımadasındaki liderlerinden Halid Betrafi’yi uluslararası teröristler özel listesine eklediğini duyurdu.

Açıklamada ‘Betrafi’nin listesine alınarak ileride düzenleyeceği saldırıları için ihtiyaç duyduğu kaynakların önüne geçilmek istendiği’ belirtildi.

Halid Betrafi Pazartesi günü yayınlanan yeni videosunda ABD ve Yahudileri tehdit eden ifadeler kullanmıştı. Betrafi özellikle Başkan ’ın ’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını eleştirdi.

El Kaide’nin uluslararası tüm kolları benzer ifadelerle ABD ve İsrail’e karşı çağrısında bulunmuştu. Kudüs, El Kaide gibi örgütlerin en önemli söylemleri arasında yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Betrafi’yi ‘’in Abyan Vilayeti Komutanı’ olarak tanımladı. Açıklamada Halid Betrafi’nin diğer görevlerinin yanı sıra eski şura üyesi olduğu ifade edildi.

Halid Betrafi, 1990’lı yıllarda ’da eğitim alarak savaşan kadim bir El Kaide üyesi. Betrafi’nin Yemen’in yanı sıra El Kaide’nin uluslararası yönetim biriminde de görev yaptığı değerlendiriliyor.

Yemen’de uzun süren hapis hayatının ardından Halid Betrafi, Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin güneydeki Mukalla kentini ele geçirmesiyle 2015 yılında özgürlüğüne kavuşmuştu.

Halid El Betrafi, İslam Emirliği Hareketi’nin propaganda videolarında görülen ender El Kaide liderlerinden biri. 2016 yılında yayınlanan bir videoda Betrafi’nin ’ı öven sözleri alıntılanmıştı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

 

Bu Haberler de var

‘Donald Trump’ın Seçilişi, İşçi Sınıfı İçin Siyasi Bir Karanlık Çağın Açılışıydı’

Dünyanın dört bir yanındaki işçi sınıfı için, Donald Trump seçimi siyasi bir karanlık çağın açılışıydı; …

‘ABD, Suriye’de Askeri Varlığını Sürdürecek, IŞİD Yeniden Ortaya Çıkamaz’

ABD, Suriye’de IŞİD’in yeniden dirilmesini önlemek iddiası ile kapsamlı bir stratejinin parçası olarak açık uçlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir