Perşembe, 16 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Kolombiya’da şiddetin 60 yıllık bilançosu: 260 bin kişi öldü

’da 60 yılda yaşanan şiddet olaylarında 260 bin kişinin öldüğü belirtildi.

Kolombiya Ulusal Tarihi Bellek Merkezi, cinayet, ve saldırılar dahil ülkede 60 yıl süren şiddet olaylarında yaşamını yitirenlerin sayısına dair en kapsamlı sayımı içeren bir rapor yayımladı.

Uzmanların, yüzlerce enstitünün yardımı ve 10 binden fazla belgenin tetkiki sonucu elde ettiği bulgular, ülkede 60 yılda yaşanan şiddet olaylarında 260 bin kişinin öldüğünü ortaya koydu.

80 bin kişinin büyük bölümünden haber alınamıyor

Raporda, bu dönemde kaybolan 80 bin kişinin büyük bölümünden haber alınamadığı, yaşamını yitiren 260 bin kişiden 37 bininin kaçırıldığı, 15 bin 700'ünün cinsel saldırıya uğradığı ifade edildi.

Şiddet olaylarında ölenlerin büyük bölümünü sivillerin oluşturduğu, katillerin çoğunluğunun gerillalar ya da gerillalar le savaşan paramiliter gruplar olduğuna işaret edildi.

Kolombiya Savunma Bakanı Luis Carlos Villegas, bu "şok edici" sayıların, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) gibi örgütlerle barışa yönelik çalışılmasının öneminin altını çizdiğini söyledi.

Rapora, Kolombiya'da 1948-1958 yılları arasında yaşanan siyasi şiddet olaylarının dahil edilmediği kaydedildi. Bu dönemde ülkede 200 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrail’den Kudüs’e 20 bin yeni Yahudi yerleşimi kararı

İsrail, Kudüs’ün farklı bölgelerinde Yahudiler için toplamda 20 bin yeni konut, otel, sanayi ve ticaret …

Türkiye’den Kabil saldırısına kınama

Türkiye, Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığı, Kabil'de bugün düzenlenen saldırıya ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.