Pazartesi, 25 Haziran 2018
Free website traffic to your site!

Kişi, Bayram namazından veya yağmur namazından bir rekat kaçırırsa namazı nasıl tamamlar?

Bayram namazı veya namazında bir rekat kaçıran kimse, ne yapması gerekir?

Allah’a hamd olsun,

İlim ehline göre sonradan imama tabi olan kişinin İmamla kıldığı rekat, kişinin ilk rekatı olarak sayılmaktadır. Daha sonra tek başına kıldığı rekatlar ise namazın sonudur. İmam Şafii ve İmam Ahmed bu görüştedirler. Mecmu Nevevi4/420

Bu konuya delil ise: Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem'in: "Kameti işittiğinizde namaza yürüyün, namaza gittiğinizde vakarlı bir şekilde gidin ve acele etmeyin, yetiştiğiniz kadarıyla kılın, yetişemediğinizi tamamlayın" sözüdür. Buhari 636. Muslim 602. Daha fazla bilgi için (49037) nolu sorunun cevabına bakınız.

Bunun üzerine söz konusu gecikme ister farz namazlarda olsun ister bayram ve yağmur namazlarında olsun fark etmez. Şayet me'mum bayramın bir rekatına yetişirse, onun için bu rekat birinci rekat olarak hesaplanır. İmam selam verdikten sonra me'mum kalkar ikinci rekatı kılar ve rekat başında beş tekbir getirir, çünkü onun için ikinci rekat hükmündedir.

Kişi, şayet yağmur namazından bir rekata yetişirse, imam selam verdikten sonra kalkar ve beş tekbir getirerek ikinci rekatı tamamlar.

Şayet namazın secdesine veya son oturuşa yetişirse, imam selam verdikten sonra me'mum kalkar iki rekat kılar; birinci rekatta ihram tekbirinden sonra altı veya yedi tekbir getirir, ikinci rekatta ise kalkış tekbiri haricinde beş tekbir getirir.

En iyisini Allah bilir.

İslam Soru-Cevap Sitesi

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Kur’an-ı Kerim’i Ezberleyen Kimsenin Dünyada ve Ahirette Ayrıcalıkları

Hafızlık, Kur’an’ı ezberleyen kimseye dünyada ve ahirette nasıl fayda sağlar? Akrabalarına ve soyuna ne gibi …

Ramazan gündüzünde cinsel ilişkinin haram olduğunu bilmeden hanımıyla ilişkiye girdi ancak meni çıkmadığı için yıkanmadı.

Dokuz sene önce evlendim, birinci senede Ramazan ayın gündüzünde eşimle oynaşır ve bazen ilişki kurardım. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir