Salı, 22 Mayıs 2018
Free website traffic to your site!

Kasım Süleymani, Mukteda Es-Sadr’a Karşı Irak’ta

Hafta sonu 'ta gerçekleşen seçimlere itirazlar bir yandan devam ederken kazanan bloğunun İran'ı rahatsız ettiği ve Kasım Süleymani'nin bölgede kulis yaptığı öne sürüldü.

Irak’ta İran’a yakın olmayan eski Şii milis lideri Mukteda el-Sadr’ın komünist ve laiklerin de destek verdiği koalisyonunun 12 Mayıs’taki seçimlerden galip çıkması ’ı harekete geçirdi.

İran’ın politikasının mimarlarından olduğu söylenen Muhafızları’nın Gücü’nün Komutanı General Kasım Süleymani’nin hükümet pazarlıkları için Bağdat’ta bulunduğu bildirildi.

Reuters’a göre pazarlıklara yakın iki kişi, Süleymani’nin seçimlerin yapıldığı cumartesi geldiğini belirtti. Seçimlerden önce İran, Sadr’ın bloğunun iktidara geçmesine izin vermeyeceğini belirtmişti. Seçimlerden Sadr’ın bloğu birinci, İran destekli Bedir milis grubunun komutanı Hadi el-Amiri ikinci, ’ye yakın Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin ittifakı üçüncü çıkmıştı. Sadr da diğer iki grupla uzlaşmadan yana olmadığını ifade etmişti.

İran’ın rakibi ’a giden, Tahran’a mesafeli olan Sadr’ın iktidara gelmesini rakiplerine hükümet kurdurarak engellemek istediği belirtiliyor.

Kaynak: Hürriyet

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Tahrir’uş Şam; Zorluklara rağman Şam devrimi devam edecek

Heyet Tahrir'uş Şam komutanları son zamanlarda medya'da çıkan iddaları cevapladı. Heyet Tahrir'uş Şam komutanları son …

İdlib patlamalarının sorumlularına idam cezası

İdlib’de bir dizi patlama ve suikast eylemine iştirak eden 4 kişi idam cezasına çarptırıldı. Fetihmedya'da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir