Perşembe, 16 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Japonya Çin’in savaş gemilerinden rahatsız

Dışişleri Bakanı Taro Kano, ile Çin arasında tartışmalara sebep olan takımadalar çevresinde Çin'in bulundurmasından rahatsız olduğunu açıkladı.

Japon haber ajansı Kyodo'nun haberine göre, Doğu Çin Denizi'nde egemenlik iddiaları nedeniyle yaşanan anlaşmazlık, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kano'nun Çinli mevkidaşı Vang Yi ile Singapur'da düzenlenen Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Zirvesi sırasında yaptığı görüşmede gündeme geldi.

Kano, yaklaşık yarım saat süren görüşmede Vang'a, Çin'in Doğu Çin Denizi'nde Japonya'nın kontrolündeki ihtilaflı takımadalar çevresinde gemileri bulundurmasından ve bölgede bağımsız enerji projeleri geliştirmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

"İlişkiler gelişme rayına oturamaz"

Vang'ın Pekin yönetiminin bu konuda farklı bir duruşu olduğunu belirtmesi üzerine Kano, Doğu Çin Denizi'ndeki egemenlik ihtilaflarının çözümünde somut ilerleme kaydedilememesi halinde "ikili ilişkilerin gelişme rayına oturamayacağını" söyledi.

Haberde, Japon makamlarının Pekin yönetimini Doğu Çin Denizi'nde doğalgaz ve arama çalışmalarına son vermesi konusunda daha önce de uyardığı belirtildi.

Doğu Çin Denizi anlaşmazlığı

İki ülke 2008'de bölgede ortak doğalgaz projeleri geliştirmek üzere ikili antlaşma yapmıştı.

Doğu Çin Denizi’nde Japonya'nın "Senkaku", Çin'in de "Diaoyü" olarak adlandırdığı, 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan, kimsenin yaşamadığı takımadalar, iki ülke arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Çin ve Japonya arasındaki , 2012'de Tokyo yönetiminin söz konusu takımadaları "kamulaştırdığını" açıklamasının ardından tırmanmıştı.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrail’den Kudüs’e 20 bin yeni Yahudi yerleşimi kararı

İsrail, Kudüs’ün farklı bölgelerinde Yahudiler için toplamda 20 bin yeni konut, otel, sanayi ve ticaret …

Türkiye’den Kabil saldırısına kınama

Türkiye, Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığı, Kabil'de bugün düzenlenen saldırıya ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.