Perşembe, 18 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

İtalya’da Öğrencilerden Eğitim Planına Protesto

İtalya'da öğrenciler, başkent başta olmak üzere 50 şehirde hükümetin eğitim fon planlarındaki kesintiyi eden gösteriler düzenledi.

İtalya'da öğrenciler, ders kitaplarının ciddi güncellemelerden geçmemiş olmasını, ulaşım ve okul binalarına yönelik iyileştirmeler için gerekli kaynakların verilmemesini, okul güvenliği ve eğitim masrafları gibi ihtiyaçların görmezden gelinmesini protesto etti.

Öğrenciler hükümete, "Eğer geleceğimizi engellerseniz, kenti engelleyeceğiz" mesajı verdi.

Gösterilerin merkezinde yeni hükümetin ırkçı tutumları da yer aldı.

FOTOĞRAFLARI YAKTILAR

Protestocular Roma ve Torino sokaklarında Başbakan Matteo Salvini ile Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio Luigi Di Maio'nun sokak lambalarına astıkları fotoğraflarını yaktı.

Protesto lideri Giammarco Manfreda, “Okullarla ilgili 'tasarruf' kampanyasını reddediyoruz. Hükümet değişimden korkmuyorsa, eğitime yaparak göstermeli” dedi.

PROTESTOLARA SERT ELEŞTİRİ

Başbakan Salvini, resmi hesabı üzerinden protestolara sert tepki gösterdi. Tepkilerin ve sokak lambasına asılan fotoğraflarının yakılmasının "iğrenç" olduğunu söyleyen Salvini, “Sosyal merkezlerin ve bazı profesörlerin de gösterilerine katıldığı bu 'demokratik' öğrencilerin, saatlerce yurttaşlık eğitimi alması gerekir" dedi.

İTALYA İLE AB ARASINDAKİ 'BÜTÇE KRİZİ'

İtalya'nın gelecek 3 yıla ilişkin açıkladığı bütçe planı sonrasında (AB) ile ters düşmesi, piyasalarda "yeni kriz kaynağı" söylentilerini beraberinde getirmişti.

İtalya'nın gelecek yıl için bütçe açığının yaklaşık yüzde 1,6 seviyesinde olması hedefleniyordu. Buna karşın İtalyan hükümeti, uzun müzakereler sonucunda işsizlere sağlanacak vatandaşlık geliri (muhtaçlık aylığı), yaşını tekrar düşürmeye yönelik reform, banka krizlerinden etkilenenlere yönelik yardım, vergi affı ve sabit vergi oranı gibi vaatlerini gerçekleştirmek için bütçede fazladan yüzde 0,8 oranında açık verilmesini kararlaştırdı.

Alıntı: Haksöz. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

“Faşo Ağa!” ve AmedSpor

AHMET MARUF DEMİRE-posta: Yazarın Tüm Yazıları > Develer tellal pireler berber iken, ben anamın beşiğini …

Kur’an’da “Sizin İçin Allah’tan Başka Ne Bir Dost Ne de Bir Yardımcı Vardır.” İfadesi

MURAT KAYACANE-posta: Yazarın Tüm Yazıları > “Sizin için Allah'tan başka ne bir dost ne de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.