Perşembe, 18 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

İtalya AB ülkelerinden göçmen kabul etmeyecek

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, diğer üye ülkelerden mülteci geri kabul etmeyeceklerini belirtti.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, "Limanları kapattığımız gibi havaalanlarını da kapatıyoruz" diyerek, diğer Birliği (AB) ülkelerinden mülteci geri kabul etmeyeceklerini belirtti.

"Limanları kapattığımız gibi havaalanlarını da kapatıyoruz"

sitesi ’daki hesabından paylaşım yapan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, son günlerde gündeme gelen "mültecilerin ’dan İtalya’ya tarifesiz uçak seferleriyle gönderileceği" iddialarıyla ilgili yaptı.

Salvini, "Berlin veya Brüksel’de birileri düzinelerce göçmeni izinsiz tarifesiz uçak seferleriyle İtalya’ya getirmeyi düşünüyorsa, şunu bilmeliler ki müsait havaalanı yok ve olmayacak da. Limanları kapattığımız gibi havaalanlarını da kapatıyoruz" ifadelerini kullandı.

Dublin Sözleşmesi

Söz konusu kişilerin Almanya’dan İtalya’ya gönderilmesi durumu, AB ülkeleri arasındaki Dublin Sözleşmesi’nden kaynaklanıyor.

Dublin Sözleşmesi gereği mültecilerin iltica başvurusunu AB’ye giriş yaptığı ilk ülkede halletmesi gerekiyor. Mülteci başka bir AB ülkesine giderse o ülke, mültecinin haklarını ihlal etmeden kişiyi AB'ye ilk giriş yaptığı ülkeye gönderme hakkına sahip.

’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan mültecilerin çoğunlukla karaya ilk ayak bastığı ülke olan İtalya, uzun zamandır Dublin Sözleşmesi’nin güncellenerek bu durumun değiştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Savcılıktan Cemal Kaşıkçı Açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaptığı açıklamada, "(Cemal Kaşıkçı) Soruşturma uluslararası hukuk ve sözleşme hükümlerine riayet …

Kayseri ve Aksaray’dan Esintiler..

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİLE-posta: Yazarın Tüm Yazıları > Hafta sonunda, Aksaray IHH’nın davetlisi olarak uçakla Kayseri’ye, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.