Cuma, 19 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

İsrail Parlamentosu’nda ‘Yahudi ulus devleti’ istifaları

İsrail Parlamentosu'nda ' ulus devleti' tartışmaları son dönemde milletvekili istifalarını artırdı.

İsrail Parlamentosu Knesseet'in 20'nci dönemi, en çok milletvekilinin istifa ettiği dönem oldu. Bu dönemde 120 sandalyeli parlamentodan 27 milletvekili çeşitli nedenlerle vekillikten istifa etti.

Toplam sayısı göz önüne alındığında yüksek olan bu sayı, Knesset’in 20'nci döneminde her 82 günde bir milletvekilinin istifa ettiğini gösteriyor.

İsrail Parlamentosu Knesset’in 19'uncu döneminde 8 milletvekili istifa ederken, 15. Dönem'de 20 milletvekili parlamentodan istifa etmişti.

Neden istifa ediyorlar?

Milletvekillerinin istifaları ise çeşitli nedenlere dayanıyor. İstifa eden milletvekillerinden 4’ü ahlaki skandallarının ortaya çıkmasından, 1 milletvekili sağlık sorunları yüzünden, 11 milletvekili ideolojik sebepler nedeniyle, 11 milletvekili ise parlamento bloklarında yeni milletvekilleri ile rotasyon yapılması dolayısı ile istifalarını verdi.

İsrailli uzmanlar Knesset üyesi milletvekillerinin istifalarının artmasında üç ana etken olduğunu savunuyor: Bunlardan ilki, medyanın ve kamuoyunun vekillere yönelttiği eleştirilerin artması. İkincisi, siyasi faaliyetin sağ hükümeti üzerinde yoğunlaşması ve diğer vekillerin etkinliğine son verilmesi. Üçüncüsü ise Knesset üyelerinin toplumdaki statülerinin azalması.

"Yahudi Ulus Devlet" yasasının onaylanmasının ardından vekillikten istifa eden Züheyr Behlül, "Yahudi Ulus Devlet" yasası sonrası daha fazla milletvekilinin istifasını beklediğini açıkladı.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Trump: Kaşıkçı kesinlikle ölmüşe benziyor

ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı'nın 'kesinlikle ölmüşe benzediğini, sonuçlarının ağır olacağını' belirtti. ABD Başkanı …

İtalya 106 kişiyi ‘radikal İslamcı’ oldukları gerekçesiyle sınır dışı etti

İtalya 2018 başından itibaren 106 kişiyi 'radikal İslamcı' oldukları suçlamasıyla sınır dışı etti. İtalya, 2018 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.