Pazar, 21 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

İsrail, Golan işgalinin tanınmasını istedi


İsrail Başbakanı Binyamin , ülkesinin güvenlik nedeniyle Golan Tepeleri’nde bulunduğunu belirterek, uluslararası toplumun İsrail’in buradaki varlığını resmiyette tanımasını istedi. , “Golan Tepeleri, güvenliğini sağlaması için İsrail egemenliğinde kalacak” dedi.

Netanyahu, Golan Tepeleri’nde bazı askeri ve güvenlik noktalarını ziyaret ettiği sırada bir sinagogun açılış törenine katıldı. Burada yaptığı açıklamada, parmağıyla Golan’ın doğusundaki topraklarını işaret ederek, “ ile sınırın arka tarafında mutlak barbarlık ve İran’ı konumlandırma girişimleri var. İsrail oradaki gereksinimlerden vazgeçemez” ifadesini kullandı.

Netanyahu, tıpkı ’le ilgili açıklamasında kullandığı ifadelere benzer biçimde, Golan’ın “İsrail için kutsalların en kutsalı” olduğunu söyledi.


İsrail hükümetinin Suriye’de siyasi çözüme karşı olmadığını fakat tarafların İsrail’in güvenlik çıkarlarını ve Golan’ın Yahudilik ve Yahudilerle tarihsel bağlarını göz önünde bulundurması gerektiğini belirten Netanyahu, “Golan Tepeleri’nde 50 yıldan fazla süren İsrail yönetimi sırasında bu bölge, turistler, çiftçiler, yatırımcılar, girişimciler ve inşaat sektörü için bir kıble haline geldi. 2011’den bu yana kazan gibi kaynayan Suriye bölgesine nazaran İsrail yönetimindeki Golan, en sakin bölge olarak ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Devlet Başkanı Vladimir ile yakın zamanda bir araya geleceğini aktaran Netanyahu, ile görüşmesinde İsrail’in Golan’a ilişkin güvenlik konusundaki düşüncelerini paylaşacağını ve uçağının düşürülmesiyle ilgili iki ülke arasındaki krizin son bulmasını umduğunu ifade etti.

Netanyahu, “Ruslarla yapılacak herhangi bir uzlaşıda, Golan İsrail’in bir parçası olarak kalacak ve ölümcül silahların ’a sevkiyatını önlemeye devam edeceğiz” diye ekledi.

Rusya merkezli ‘Russia Today’ televizyon kanalının aktardığı bilgilere göre, Başbakan Netanyahu, “Bu tür konuları yakın zamanda Rusya Başkanı Putin ile yapacağım görüşmede kendisiyle konuşacağım. Putin ile birlikte, İsrail Savunma Kuvvetleri ve için büyük önem taşıyan bir güvenlik koordinasyonu kurmaya karar verdik. Birlikte, Rusya ile İsrail arasında iyi ilişkiler kurduk. Başkan Putin’in İsrail’in güvenliğine yönelik kararlılığımı anladığını biliyorum. Aynı şekilde Golan Tepeleri ve mirasına verdiğim önemi anladığını biliyorum” dedi.

Kaynak : şark el-avsat

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Yemen dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Sözcüsü Herve Verhoosel, Yemen'in dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı …

İran’dan Afganistan seçimlerine yönelik açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi 'İran'ın Afganistan halkının menfaatlerini garantileyen çalışmalara destek verdiğini' belirtti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.