Çarşamba, 15 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

IŞİD’den Filipinler’de bombalı araç saldırısı


Filipinler'in güneyindeki bir askeri noktayı hedef alan canlı saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

IŞİD'e bağlı haber ajansı üzerinden yayınlanan açıklamada, Filipinler'in güneyindeki Basilan bölgesinde bir askeri kontrol noktasına yönelik bomba yüklü araçla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Örgüt tarafından yayınlanan açıklamada, bomba yüklü aracın, "Ebu Kesir el Magribi" isimli örgüt üyesinin kullandığı ve Basilan bölgesindeki bir askeri kontrol noktasının saldırıda hedef alındığı öne sürüldü.

Öte yandan örgütün ifadelerine göre, düzenlenen bomba yüklü araç saldırısında güvenlik güçlerinden 15 kişi öldü çok sayıda kişi de yaralandı.

Bölgedeki resmi kaynaklardan yapılan açıklamalardaysa, şüpheli davranışlar içinde bulunduğu belirtilen bir minibüsün askeri kontrol noktasında durdurulduğu ve bu esnada patlamanın gerçekleştiği ifade edildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, patlamada ölenler arasında siviller de bulunuyor.

Olay yerinden aktarılan ilk görüntüler:

Filipinler'deki IŞİD yapılanması

Uzun bir süredir Filipinler'in kırsal kesimlerinde faaliyet gösteren ve sonradan IŞİD'e bağlılık yemini eden "" hareketi ülkedeki IŞİD varlığının başlangıcı olarak gösteriliyor.

Bölgedeki başka silahlı gruplarında katılmasıyla bölgede büyüyen örgüt, geçtiğimiz sene Mayıs ayında ani bir saldırıyla Maravi kent merkezini kontrol altına almıştı.

Kentin IŞİD kontrolüne geçmesinin ardından bölgede "sıkı yönetim" ilan eden Filipinler hükümeti geniş kapsamlı bir askeri operasyona başlamıştı.

Günlerce süren çatışmalar hava ve kara bombardımanının ardından harabeye dönen Maravi kent merkezi IŞİD'den geri alınmıştı.

Bazı kaynaklar Filipinler hükümetinin Maravi'de IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği operasyonda 'den destek aldığını ifade ediyor.

IŞİD'in halen Filipinler'de etkin olarak faaliyet gösterdiği biliniyor.

Kaynak : Mepa News

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İşsizlik Oranı Mayıs Ayında Azaldı

Türkiye’de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 9,7 oldu. …

YPG/PKK Suriye’de Okulları Kapatmaya Devam Ediyor!

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG, ülkenin kuzeyinde bulunan Haseke ilinde iki okulu daha dayattığı müfredatı uygulamadığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.