Salı, 22 Mayıs 2018
Free website traffic to your site!

‘IŞİD Irak’ta Kontrol Sahibi Değil, Özel Kuvvetlerimizi Çekiyoruz’

Danimarka yaptığı açıklamada, liderliğindeki grubuna karşı uluslararası mücadelesinin oynadığı rolden ötürü özel güçlerini ’tan çekmeye başlayacağını söyledi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen yaptığı açıklamada, “Artık özel kuvvetlerimizi çekmeye başlayabileceğimiz bir noktaya ulaştık, çünkü (IŞİD) artık Irak’ta geniş alanlar üzerinde kontrol sahibi değil” dedi.

2016 yılında Irak ordusunun Danimarka parlamentosu tarafından yapılan bir oylama sonrasında eğitilmesi için 60 kadar Danimarkalı özel kuvvet askeri gönderimişti.

Kuvvetler ayrıca Irak- sınırındaki operasyonlarda istihbarat ve geçici hava desteği sağladı.

Danimarka Savunma Bakanı Claus Hjort Frederiksen yaptığı açıklamada, “Iraklı ortaklarımız artık kendi ayakları üzerinde durmaya hazır” dedi.

“IŞİD örgütünün Irak’ta ele geçirdiği hemen hemen tüm bölgelerden uzaklaştırıldı” diye ekledi.

İskandinav ülkesi şu anda Irak askerleri ve Kürt güvenlik güçlerini eğiten Bağdat yakınlarındaki El hava üssünde bulunan yaklaşık 180 askeri bulunuyor.

Irak başbakanı İbadi, Aralık ayında gruba karşı “nihai zafer” ilan etti.

Analistler, grubun Suriye sınırındaki alanlarda hala bir tehdit oluşturduğunu ve Irak genelinde pusu, suikast ve bombalama faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Çarşamba günü, bir saldırganı Bağdat’ın kuzeyindeki Tarmiyah bölgesindeki bir cenaze çadırını bombaladıktan sonra en az sekiz kişi öldü onlarca kişi de yaralandı.

IŞİD grubuna karşı mücadelede kilit rol oynayan Şii milis kuvvetleri Haşdi Şabi’den gelen bir kaynak canlı vurulduğunda kuvvet mensuplarının hazır olduğunu söyledi.

Çarşamba günkü , Şii dini adamı Mukteda es-’ın seçimleri kazandığının duyurulmasından bu yana yaşanan ilk olaydı.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Selefi Liderden Şampiyonlar Ligi Finali İçin Fetva

Selefi Davet Grubunun başkan yardımcısı Yasir Burhami, Ramazan ayına denk gelen 26 Mayıs’taki Şampiyonlar Ligi …

Suriye’yi Terk Edin Çağrısına İran’dan Cevap

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Ghassemi, Vladimir Putin’in bütün yabancı milletlerin Suriye’den çekilmesine ilişkin açıklamasına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir